2 października 2022
mieszkanie

Ile kosztuje zarządzanie najmem?

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się obsługa wynajmu mieszkań. Warszawa jest miastem, w którym działają agencje odpowiedzialne za takie zlecenia. A jako że coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości pod wynajem, przydają się profesjonalne firmy, które mogłyby się tym zająć. Jak zatem to wygląda i ile kosztuje taka usługa?

 

Ile kosztuje zarządzania najmem?

Ceny przeważnie prezentują się dosyć podobnie. Netto może to wynosić 8-15% kosztów czynszu za miesiąc. Zdarza się jednak, że firma dolicza dodatkową, niewielką opłatę. Innym razem jest taka sytuacja, że firma nie będzie pobierać opłat, jeśli nikt nie mieszka w lokalu. Wiele czynników może wpłynąć na to, ile zapłacimy za zarządzanie najmem. Koszt może zwiększyć się, gdy współpracujemy z firmą, która pobiera dodatkową opłatę za wprowadzenie najemców. Ogólnie rzecz biorąc, wiele czynnik może sprawić, że koszty będą większe lub mniejsze. Przykładowo dla mieszkania 45m2 w Warszawie opłata za usługi agencji wynosi 180-250 za każdy miesiąc.

 

Ile zapłacimy za zarządzanie najmem?

Cennik to jedyne, czym się różnią poszczególne firmy. Jeśli chodzi o same usługi, zwykle są takie same lub bardzo podobne. Jeśli zastanawiamy się, z którą podjąć współpracę, najlepiej poszukać opinii w internecie. Dzięki temu przekonamy się, jakie inni mieli doświadczenia z daną agencją. Najlepiej nie kierować się jedynie ceną. Czasami zdarza się, że bardzo zaawansowane firmy oferują niskie kwoty. Jednak nie ma w tym reguły. Dobrze jest też sprawdzić, które usługi są wliczone w miesięczne koszty, a za które musimy płacić dodatkowo.

 

Przygotowanie mieszkania pod wynajem

Gdy mamy już wybraną firmę, można przejść do konkretnych ustaleń, a następnie do podpisania umowy. Wtedy to agencja zajmuje się całkowicie mieszkaniem. Sprawdza, czy mieszkanie jest gotowe do wynajmowania, czy może konieczne będzie wprowadzenie poprawek i napraw. Po przygotowaniu lokalu zabierają się za szukanie najemców. Biorą przy tym pod uwagę nasze indywidualne wymagania, np. że mieszkanie jest przeznaczone dla rodzin lub dla osób niepalących. Po stronie agencji leży zajęcie się mieszkaniem, sprawdzanie płatności i ciągła obsługa lokalu, a czasem nawet wprowadzanie napraw w mieszkaniu.

 

Jak wygląda szukanie najemcy?

Jeśli agencja ma już spore doświadczenie, to wie, jak znaleźć dobrego najemcę. Dużym ułatwieniem są poświadczenia od poprzedniego właściciela, który może poręczyć, że najemca jest uczciwy, płaci w terminie i nie z nim żadnych problemów.

Przeważnie też pobiera się konkretną opłatę od najemcy. Jest to forma zwrotnej kaucji, jaką najemca otrzyma po zakończeniu wynajmu. Jedynie w przypadku, gdy dojdzie do jakichś szkód i będzie konieczna renowacja, kaucja może być zwrócona w części lub w ogóle.

 

Widzimy zatem, że wiele czynników wpływa na to, ile kosztuje zarządzania najmem. Ma to jednak pory plus. Nie musimy sami zajmować się doglądaniem mieszkania i najemców. Tym wszystkim zajmie się wynajęta przez nas firma.