8 grudnia 2022

Instalacje fotowoltaiczne w Wielkopolsce

Produkcja energii elektrycznej w naszym kraju opiera się na elektrowniach opalanych węglem brunatnym i kamiennym. Do największych z nich możemy zaliczyć elektrownie w Bełchatowie, Opolu, Koninie czy Turowie. Choć rozwiązanie to jest efektywne, jego ogromnym minusem to generowanie bardzo dużych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to wyjątkowo negatywne zjawisko, które źle wpływa nie tylko na środowisko naturalne, ale również na nasze zdrowie. Wdychanie smogu to śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszego układu oddechowego.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Pozwalają one na produkcję energii elektrycznej w sposób bezpieczny dla środowiska. Najpopularniejszą metodą w Polsce jest produkcja prądu ze słońca. W ostatnich latach zauważalny jest w naszym kraju trend na montaż przydomowych instalacji fotowoltaicznych, które pozwalają na znaczne obniżenie rachunków lub uzyskanie całkowitej niezależności energetycznej. W różnych częściach polski mamy różne odmienne warunki do montażu fotowoltaiki. Czy w Wielkopolsce i Poznaniu instalacje fotowoltaiczne będą efektywnie produkowały prąd?

Panele fotowoltaiczne w Wielkopolsce

Wielkopolska i okolice Poznania mają idealne warunki do produkcji prądu ze słońca. Mamy w tym regionie około 150 dni słonecznych w ciągu roku. Dzięki temu istnieje możliwość efektywnego wykorzystania fotowoltaiki i znacznego obniżenia rachunków za prąd. Co bardzo istotne, odpowiednio zaprojektowana i ustawiona instalacja fotowoltaiczna w Poznaniu, będzie w stanie zasilić w energię elektryczną cały dom. Dzięki temu uzyskamy niezależność energetyczną i będziemy mogli korzystać wyłącznie z czystego prądu pochodzącego ze słońca. Takie zachowanie jest w obecnych czasach pożądane, ponieważ skutki ocieplenia klimatu są bardzo negatywne. Wiele osób zastanawia się jednak, czy instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu i okolicach będą produkowały prąd w miesiącach zimowych. Oczywiście produkcja prądu jest możliwa również w dni bez słońca, ale należy wziąć pod uwagę spadek efektywności. W przypadku polskich rozwiązań prawnych, prąd wyprodukowany latem w nadwyżce będziemy jednak mogli wykorzystać jesienią i zimą. Dzięki temu, biorąc pod uwagę rozliczenie roczne, średnia miesięczna ilość wyprodukowanej energii bez problemu wystarczy dla całej rodziny.

Gdzie kupić fotowoltaikę w Poznaniu?

Szukając wykonawcy instalacji fotowoltaicznej w Poznaniu i województwie wielkopolskim należy wybierać firmę, które dobrze zna warunki i nasłonecznienie panujące w tym regionie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że instalacja zostanie prawidłowo zaprojektowania i ustawiona pod właściwym kątem. Jest to bardzo ważne w okresach małego nasłonecznienia, czyli jesienią i zimą, kiedy słońce znajduje się bardzo nisko nad widnokręgiem. Wartą polecenia jest firma MBMSOLAR mająca siedzibę w Poznaniu. Jeżeli poszukujesz wykonawcy instalacji fotowoltaicznej w Poznaniu lub okolicach, jej pracownicy bardzo chętnie przygotują wycenę. Co bardzo istotne, firma MBMSOLAR do realizacji podchodzi kompleksowo. Dzięki temu otrzymamy odpowiedni projekt, który po zaakceptowaniu oferty zostanie wprowadzony w życie.

Dotacje i dofinansowania na fotowoltaikę w Wielkopolsce

Dążenia Unii Europejskiej i państw członkowskich do zwiększenia produkcji prądu ze źródeł odnawialnych są efektem tworzenia programów i dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli jesteśmy zainteresowani taką inwestycją, warto sprawdzić aktualnie dostępne dotacje. Możemy zaliczyć do nich na przykład program „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Dzięki takiej dotacji możemy otrzymać na realizację instalacji fotowoltaicznej ok. 5000 zł złotych. Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne Poznań to inwestycja, dzięki której będziemy mieli również możliwość odliczenia ich wartości od podatku dochodowego. Jest to swego rodzaju preferencja podatkowa, która pozwala obniżyć ogólny koszt całej inwestycji.
Przy nasłonecznieniu występującym w Wielkopolsce inwestycja w instalację fotowoltaiczną w Poznaniu powinna zwrócić się w całości po okresie około 10 lat.