29 marca 2024
włosy

Jak dbać o włosy zimą? Najlepsze wskazówki

Włosy w okresie zimowym są szczególnie narażone na łamanie, wysuszanie i rozdwajanie. Jest to spowodowane działaniem niskiej temperatury, która często idzie w parze z nieodpowiednią pielęgnacją. Dbanie o włosy zimą jest niezwykle ważne, bo dodatkowo narażone są one na uszkodzenia spowodowane grubym okryciem wierzchnim, takim jak czapka czy szalik. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, by zminimalizować ryzyko pogorszenia się ich stanu oraz dodać im witalności i blasku. Jak zadbać o włosy zimą, by zachować ich zdrowy i estetyczny wygląd?

Profesjonalne kosmetyki do włosów

Pierwszym i podstawowym krokiem w dbaniu o kondycję włosów jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja. Profesjonalne kosmetyki do włosów w swoich składach posiadają cenne olejki i ekstrakty roślinne, które odpowiedzialne są za utrzymanie nawilżenia kosmyków. Jest to kluczowe, bo nawilżony włos jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Pielęgnacja nie powinna ograniczać się jedynie do mycia skalpu szamponem, a być bardziej kompleksowa.

Każde mycie włosów powinno uwzględniać także odżywki i maski, które nadadzą kosmykom blasku, ułatwią ich rozczesywanie i zapobiegną elektryzowaniu się. Jakich substancji należy szukać w składzie kosmetyków do włosów? Zbawienne działanie na pasma mają kwas hialuronowy, proteiny mleczne, kolagen oraz jedwab. Przydatny może okazać się także specjalny spray do włosów przeciw elektryzowaniu się, które spowodowane jest noszeniem czapki. Zjawisku można również zapobiegać, kupując nakrycie głowy wykonane z dobrej jakości materiału, najlepiej wełny, gdyż jest ona najdelikatniejsza dla włosów. W okresie zimowym nie zaleca się jednak rezygnowania z nakrycia głowy! Ukrywanie kosmyków pod czapką, kapturem lub kurtką chroni je oraz skalp przed działaniem niskich temperatur.

Zabezpieczenie włosów przed mrozem

Bardzo ważne jest zabezpieczanie końcówek włosów dedykowanymi do tego kosmetykami. Mowa o specjalnych olejkach, które zapobiegają ich łamaniu i rozdwajaniu się. Jest to tym bardziej ważne w okresie zimowym, kiedy włosy są bardziej narażone na uszkodzenia, wywołane na przykład zahaczeniem o suwak kurtki. Olejek należy aplikować codziennie, a gdy pasma są suche – nawet dwa razy na dzień. Wystarczy niewielka ilość produktu, by pokryć całe końcówki.

 

W zimowej pielęgnacji włosów znaczące jest także fundowanie im domowego SPA. To właśnie zimą pasma powinny być najintensywniej natłuszczane produktami olejowo-silikonowymi. Te preparaty odpowiedzialne są za zatrzymanie wody we włosach, co zapobiega ich wysuszaniu i kruszeniu. Doskonałym pomysłem jest olejowanie kosmyków naturalnymi olejami tłoczonymi na zimno, które zauważalnie poprawiają ich wygląd. Kosmyki po myciu powinny zawsze być dokładnie wysuszone, najlepiej suszarką z jonizacją. By włosy nie wypadały zimą, pomocna może okazywać się dodatkowa suplementacja, która pokryje zapotrzebowanie organizmu na niezbędne witaminy i minerały. Rekomendowana jest przede wszystkim suplementacja witaminy D. Dieta powinna obfitować w warzywa, owoce oraz morskie ryby, które są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, koniecznych do zachowania pięknego wyglądu kosmyków.

Jak dbać o włosy zimą — o czym warto pamiętać?

Zimą szczególnie powinno się dbać o systematyczną i regularną pielęgnację włosów. Dzięki temu można cieszyć się ich pięknym wyglądem. To doskonały czas, by zgłębić tajniki świadomej pielęgnacji i obserwować, czego w danym momencie potrzeba włosom. Zimowe, długie wieczory to również najlepszy moment, by wdrożyć w swój rytuał pielęgnacyjny peelingi do skóry głowy. Poprawiają one krążenie i są odpowiedzialne za szybszy porost włosów. Dodatkowo zapobiegają chorobom skóry głowy, takim jak chociażby łupież. Suche i zniszczone włosy nie powinny być agresywnie traktowane ostrymi szczotkami ani suszone przy pomocy ręcznika. Zrezygnować należy z układania ich prostownicą, która jest główną przyczyną palenia się pasm, tym bardziej, jeżeli jest używana bez kosmetyków zabezpieczających kosmyki przed wysoką temperaturą. Ciasne gumki do włosów powinny zostać zamienione na te jedwabne, które nie uszkadzają ich struktury.