2 października 2022
samochód

Jak zarejstrować samochód sprowadzany z Niemiec?

Kupno i sprowadzenie samochodu zza naszej zachodniej granicy może być bardziej opłacalne niż zakup tego samego modelu w Polsce ze względu na niższe ceny, nawet uwzględniając przeliczenie waluty. Niemcy dość często wymieniają auta na nowe, a swoje stare pojazdy sprzedają nawet poniżej ich wartości rynkowej. Auto z tego kraju będzie wymagał jednak dopełnienia większej liczby czynności formalnych niż jego odpowiednik zakupiony w kraju. Rejestracja samochodu z Niemiec – jakie kroki należy wykonać i jakich formalności dopełnić, by móc legalnie korzystać z pojazdu w Polsce?

Jak wygląda rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec?

Przede wszystkim całego procesu rejestracji samochodu z Niemiec należy dokonać w terminie 30 dni od przekroczenia granicy. Procedura nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać, należy jednak pamiętać, że wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Podczas rejestracji wymagane są zarówno oryginały tych dokumentów, jak i ich przetłumaczone wersje. Co zatem będzie niezbędne, by zarejestrować samochód z Niemiec w polskim urzędzie? Lista tych dokumentów obejmuje:

  • umowę kupna-sprzedaży w przypadku zakupu od osoby prywatnej lub fakturę zakupu, jeśli pojazd został zakupiony w komisie,
  • tzw. Brief, czyli niemiecki dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego,
  • tablice rejestracyjne, na których pojazd przekroczył granice Polski,
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość właściciela,
  • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia.

Rejestracja samochodu z Niemiec – 4 proste kroki

Procedury rejestracji najlepiej dokonywać krok po kroku, by niczego nie pominąć. Co zatem powinieneś zrobić i w jakiej kolejności? 

1. Opłata podatku akcyzowego

Dla każdego samochodu sprowadzonego z Niemiec, w ciągu 14 dni należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację AKC-U/S. Można tego dokonać osobiście lub internetowo, na dedykowanej do tego celu stronie. W następnej kolejności, w ciągu 30 dni od złożenia tej deklaracji należy zapłacić podatek akcyzowy. Jego stawki wynoszą 3,1 % wartości pojazdu z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ oraz 18,6 % wartości auta, jeśli jednostka ma pojemność powyżej 2000 cm³. Wartości te są odpowiednio o połowę niższe, jeśli sprowadzony samochód to hybryda. Wynoszą 1,55% dla auta z silnikiem poniżej 2000 cm³, i 9,3% jeśli pojemność jednostki przekracza 2000 cm³. Po uiszczeniu podatku akcyzowego należy zgłosić się po potwierdzenie jego opłacenia lub je wydrukować, jeśli dokonałeś złożenia deklaracji przez Internet.

2. Przetłumaczenie niezbędnych dokumentów

Rejestracja samochodu sprowadzonego z Niemiec wymaga, by niektóre z dokumentów zostały przetłumaczone na język polski. Dotyczy to głównie umowy kupna-sprzedaży. Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu nie jest wymagane, o ile nie zawierają one dodatkowych pieczątek czy adnotacji. Za usługę przetłumaczenia umowy kupna-sprzedaży przez tłumacza przysięgłego będziesz musiał zapłacić średnio 100-200 zł.

3. Badanie techniczne pojazdu

Warto wiedzieć, że nawet jeśli pojazd posiada aktualne badania techniczne wykonane w Niemczech, nie muszą one zostać uznane przez urzędnika. Dobrym pomysłem będzie zapytanie wcześniej w urzędzie, czy posiadane badanie zostanie uznane za wystarczające. W przypadku odpowiedzi odmownej musisz udać się do Okręgowej Stacji Kontroli, gdzie koszt nowego wyniesie 99 zł.

4. Uiszczenie opłat urzędowych i rejestracja w urzędzie

Rejestracja samochodu z Niemiec, dokładnie tak samo jak pojazdu zakupionego w Polsce, odbywa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Jeśli nie życzysz sobie posiadać indywidualnych tablic rejestracyjnych, całkowity koszt wyniesie 256 zł. Kwota ta składa się z opłaty za tablice rejestracyjne – 80 zł, za dowód rejestracyjny – 54 zł, kartę pojazdu – 75 zł oraz innych kosztów, takich jak opłaty za pozwolenie czasowe, komplet nalepek czy opłaty ewidencyjne.