3 czerwca 2023
pole

Jaki ciągnik rolniczy wybrać? Ciągniki najpopularniejsze wśród rolników

W obecnych czasach na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli ciągników. Właściciele gospodarstw rolnych mają zatem w czym wybierać. Jednak często tak szeroka oferta wcale tego wyboru nie ułatwia. Warto zatem wiedzieć, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę decydując się na konkretny model maszyny.

W jakim celu kupowany jest ciągnik?

To pytanie dla wielu może wydawać się banalne, ale tak naprawdę wcale tak nie jest. Wybierając konkretny model ciągnika, pod uwagę wziąć należy jego konkretne przeznaczenie. Jak bowiem wiadomo, gospodarstwa rolne różnią się od siebie choćby swoją wielkością oraz rodzajem prac, jakie są na nich wykonywane. Koniecznie należy mieć to na uwadze, wybierając konkretny model ciągnika. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że w gospodarstwie rolnym wykorzystuje się także inne maszyny. Wybrany model ciągnika musi być z nimi kompatybilny. Wspomniano o wielkości gospodarstw rolnych. W naprawdę dużych często korzysta się nawet z kilku ciągników. W przypadku zakupu nowego podjąć należy decyzję czy ma być to ciągnik główny, czy pomocniczy. W przypadku zakupu ciągnika głównego warto postawić na sprawdzą markę. Dobrym przykładem mogą być tu ciągniki Ursus. Można mieć wówczas pewność, że zakupu się maszynę trwałą, wytrzymałą i cechującą się długą żywotnością.

Jaki ciągnik rolniczy kupić?

Ciągniki najczęściej wykorzystywane są do prac polowych. Jednak nie zawsze tak jest. Często maszyny te wykorzystywane są również choćby do prac związanych z hodowlą zwierząt. Jeśli zatem ciągnik ma cechować się większą uniwersalnością, to istotne jest, aby spełniał kilka istotnych warunków. Na pewno taka maszyna musi być kompaktowa i zwrotna. Dobrym rozwiązaniem będzie także wybór takiego modelu ciągnika, który kompatybilny będzie z ładowaczem czołowym. Zastanawiając się, jaki wybrać ciągnik rolniczy, który sprawdzić ma się także w pracach związanych z hodowlą zwierząt, pod uwagę wziąć trzeba również wielkość gospodarstwa rolnego. Właściciel dużego gospodarstwa postawić powinien na zakup maszyny nowej i nowoczesnej. Innymi słowy, sprawdzi się tu ciągnik wyposażony w różne praktyczne funkcje dodatkowe, które w sposób znaczący ułatwią pracę przy hodowli zwierząt.

Czy warto kupić ciągnik używany?

Jaki kupić ciągnik rolniczy, nowy czy używany? To pytanie zadaje sobie wielu rolników. Pamiętać trzeba, że nowe wcale nie musi oznaczać najlepsze. Na rynku znaleźć można wiele modeli ciągników używanych, które są w niemal idealnym stanie, ale ich cena jest znacznie niższa. Biorąc pod uwagę, że zakup nowego ciągnika zawsze wiąże się z niemałym wydatkiem, to czasem warto zastanowić się nad możliwością zakupu maszyny używanej. Oczywiście decydując się na taki krok, koniecznie sprawdzić należy dokładnie stan techniczny ciągnika. Zakup ciągnika to inwestycja na długie lata, dlatego trzeba być pewnym, że zakupuje się maszynę, która jest w pełni sprawna i bez żadnych większych usterek. Dlatego w pierwszej kolejności sprawdzić trzeba pochodzenie ciągnika, ilość przepracowanych mth oraz stan ogumienia. Po drugie, koniecznie sprawdzić należy stan skrzyni biegów oraz układ hamulcowy. Jeśli ciągnik ma na liczniku duży przebieg, to skrzynia biegów jest wówczas narażona na usterki. Jeśli chodzi o układ hamulcowy, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup używanego ciągnika Ursus C-360. Trzeba bowiem wiedzieć, że układ hamulcowy do Ursusa C-360 cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród rolników.

Jakie części do ciągnika?

Odpowiadając na pytanie, jaki ciągnik wybrać, nie można zapomnieć o kwestii części. Jasne jest bowiem, że nawet najlepszy ciągnik po dłuższym czasie eksploatacji może ulec awarii. W takim przypadku najczęściej jedynym rozwiązaniem jest zakup nowej części, którą zastąpi się tę uszkodzoną. Dlatego wybierając konkretny model ciągnika sprawdzić warto, czy nie będzie później problemu z dostępnością części. Tu znów wskazać można na wspominaną markę Ursus. Na rynku zakupić można wszystkie części do niemal wszystkich modeli ciągników tej marki. W razie awarii nie będzie zatem problemu z zakupem nowej części.