28 marca 2024

Jaki wybrać grunt pod tynki?

Gruntowanie to jeden z tych etapów remontu, którego nie należy pomijać. Celem wykorzystania preparatów gruntujących jest przygotowanie powierzchni do dalszej pracy wykończeniowej. Za sprawą środków gruntujących podłoże staje się równe, wzmocnione oraz mniej chłonne. Należy jednak pamiętać o tym, że grunt pod tynki musi być odpowiednio dopasowany do rodzaju podłoża, aby mógł spełniać swoje funkcje w pełni. 

Kiedy stosować grunt pod tynk?

Podczas przeprowadzania prac wykończeniowych odpowiednie przygotowanie podłoża to jedna z najistotniejszych kwestii. Do tej czynności nie wlicza się tylko natłuszczanie i odkurzanie, ale również zagruntowanie. 

Gruntowanie nie jest szczególnie ciężką czynnością, co nie oznacza jednak, że starania włożone w wykonanie tego zadania powinny być zerowe, gdyż jest to niezwykle ważny etap remontu. Cały proces gruntowania polega na nałożeniu na remontowaną powierzchnię specjalnego preparatu. Technika, którą wykorzystujemy do tego zadania, przypomina malowanie pędzlem/wałkiem. 

Wykonanie gruntowania wiąże się z oszczędzaniem pieniędzy. W jaki sposób? Mimo iż preparaty do gruntowania są dodatkowym wydatkiem, to dzięki nim zmniejszamy prawdopodobieństwo częstych remontów. Dzieje się tak ze względu na fakt, że wydając większe sumy pieniędzy na preparaty do malowania ścian, zyskujemy wyższą pewność tego, że farba nie będzie się odspajać czy łuszczyć.

Gruntowanie znacznie poprawia przyczepność zaprawy. Dodatkowo ściana z nałożonym wcześniej gruntem jest lepiej przyszykowana pod następne malowania (wtedy farbę nakłada się łatwiej i w mniejszych ilościach). 

Dzięki zastosowaniu gruntu pod tynk powierzchnia będzie o wiele mniej chłonna, co skutkuje niższym wpijaniem wody, farby oraz zaprawy. Dodatkowo podłoże stanie się wyrównane, niepylące i wzmocnione.

Istnieją sytuacje, kiedy gruntowanie nie pomaga, a szkodzi. Powierzchnia zeszkliwi się (co doprowadzi do zmniejszenia siły krycia) np. wtedy, gdy nałożymy preparat gruntujący farbę akrylową/lateksową. 

Aby rozprowadzanie środków gruntujących było o wiele prostsze, powierzchnia poddawana procesowi powinna być gładka, czysta, sucha i bez pyłu.

Rodzaje gruntów

Ze względu na dużą ilość preparatów gruntowych, istnieje na prawdę wiele systemów podziału owych substancji. Można wyróżnić np. środki gruntujące penetrujące lub wzmacniające. Są również warianty przypasowane do dedykowanych materiałów, czego przykładem może być grunt silikonowy do farby silikonowej. 

Grunt penetrujący – sprawdza się do nałożenia przed klejeniem podłogi, jak również na powierzchnię malowane wcześniej farbami wodnymi. Najczęściej jednak wykorzystuje się ten rodzaj preparatu do pokrywania powierzchni o niskiej porowatości. Należy pamiętać, aby nakładać go na powierzchnię zwartą. 

Grunt wzmacniający – nie wnika mocno w głąb materiału, a to za sprawą swojego składu chemicznego. Środek ten tworzy na powierzchni elastyczne, a zarazem solidne zabezpieczenie. Bez obaw można stosować go pod tynk gipsowy (jako grunt), płytki albo kleje. 

Istnieje również grunt uniwersalny, cieszący się dość dużą popularnością. Można łączyć go z farbami dyspersyjnymi. 

Wybór gruntu pod tynk

Aby grunt był idealny pod tynk, przede wszystkim musi pasować do powierzchni. Jeżeli preparat zostanie wybrany przypadkowo, to nie będzie w pełni spełniał swojej funkcji. Łatwo więc wywnioskować, że wybór odpowiedniego gruntu to jest kluczowe, aby poprawnie przygotować podłoże. 

Najważniejsze informacje na temat środka gruntującego można znaleźć na opakowaniu. Jeżeli się do nich nie odniesiemy, wówczas nawet najlepszej jakości produkt nie będzie spełniał swojej funkcji. Nie należy nakładać za dużo preparatu, gdyż może powstać zeszklenie. Nie miesza się gruntów od różnych producentów, gdyż przez zróżnicowanie w składzie chemicznym, po zmieszaniu całkiem możliwe jest, że stracą swoje właściwości. 

Środki gruntujące różnią się w kwestii przystosowania do podłoża, na które mają być nałożone. Przykładowo, w sytuacji, w której chcemy pomalować powierzchnię betonową, należy wybrać odpowiedni preparat gruntujący. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na grunt głęboko penetrujący do betonu, który wypełni mikroszczeliny, zwiększy chłonność i przyczepność farby.