29 marca 2024
rękawiczki jednorazowe

Jakie rękawiczki lepsze: nitrylowe czy lateksowe?

Rękawiczki jednorazowe są niezbędne  w wielu sytuacjach zawodowych i codziennych. Do niedawna kojarzone głównie z zawodami medycznymi, sektorem beauty i gastronomią, za sprawą sytuacji epidemicznej na świecie weszły do niemal powszechnego użytku. Jednorazowe rękawiczki stanowią ochronę nie tylko przed zabrudzeniem skóry i kontaktem z substancjami drażniącymi, ale również zmniejszają ryzyko przeniesienia bakterii i wirusów. Jakie rękawiczki  – nitrylowe czy lateksowe – będą lepsze?

Rękawice nitrylowe i lateksowe – z czego są zrobione?

Parametry użytkowe jednorazowych rękawic wykonanych z lateksu oraz rękawiczek nitrylowych są dość zbliżone. Różni je jednak materiał, z którego zostały wykonane. Lateks jest koloidem naturalnych polimerów, pozyskiwanym z drzew kauczukowych. Podczas rafinacji soku zbieranego dzięki  nacinaniu kory kauczukowców, uzyskuje się gumę o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu. Lateks nazywany bywa drugą skórą i nazwa ta doskonale oddaje jego parametry użytkowe.

Rękawiczki nitrylowe wykonywane są z substancji syntetycznej, będącej organiczną pochodną cyjanowodoru. Z perspektywy chemicznej, nitryl jest kauczukiem butadienowym – niezwykle trwałym i wytrzymałym, nadającym się idealnie do produkcji jednorazowych rękawic ochronnych. To, czy lepsze będą rękawiczki nitrylowe, czy lateksowe, zależy głównie od sytuacji, w której mają być używane. Mimo szeregu podobieństw, w ich funkcjonalnościach występują również poważne różnice.

Rękawice nitrylowe czy lateksowe – które wybrać?

Zastanawiając się, czy wybrać rękawice nitrylowe, czy lateksowe, należy uwzględnić specyfikę zadania, podczas którego mają być wykorzystywane. Rękawiczki lateksowe idealnie dopasowują się do dłoni, dzięki czemu nie krępują ruchów i mogą być wykorzystywane nawet podczas wysoko precyzyjnych czynności, np. przez chirurgów.  Mimo niewielkiej grubości, są bardzo wytrzymałe. Nie nadają się jednak do wielu zastosowań laboratoryjnych i warsztatowych, ze względu na to, że nie chronią przed rozpuszczalnikami organicznymi i olejami mineralnymi. Ich przepuszczalność na patogeny, takie jak bakterie i wirusy, jest zbliżona do rękawic nitrylowych, jednak w odróżnieniu od nich, rękawiczki lateksowe są biodegradowalne, co stanowi dodatkowa ich zaletę dla wszystkich troszczących się o środowisko naturalne.

Rękawiczki nitrylowe są nieco bardziej wytrzymałe od lateksowych w odniesieniu do czynników mechanicznych i temperaturowych, jednak mniej elastyczne i podatne na rozciąganie. Mimo tego zapewniają dużą swobodę ruchów, a dodatkowo znacznie lepiej niż lateks chronią skórę przed środkami chemicznymi, także na bazie olejów i rozpuszczalników organicznych. W przypadku zastosowań warsztatowych, rękawice nitrylowe są więc lepszym wyborem, ze względu na wyższy poziom zabezpieczenia oferowanego w kontakcie z chemikaliami. 

Jakie rękawiczki jednorazowe dla alergików?

Jakie rękawice – nitrylowe czy lateksowe –  będą bardziej odpowiednie dla alergików i osób o wrażliwej skórze dłoni? W tym wypadku wydaje się, że dużo lepszym wyborem są produkty nitrylowe. Rękawiczki nitrylowe jednorazowe w madens.pl zapewniają wysoki poziom ochrony przed  substancjami szkodliwymi, zarówno pochodzenia biologicznego, jak i chemicznego, będąc  jednocześnie bezpiecznymi dla osób uczulonych na lateks. Jedną z najważniejszych wad lateksu jest możliwość wywoływania alergii i odczynów skórnych, bezpośrednich lub krzyżowych. W przypadku rękawic nitrylowych, podrażnienia skóry dłoni występują zdecydowanie rzadziej. Osoby używające takich rękawiczek nie skarżą się również na problem odparzeń, nawet w przypadku rękawiczek niezawierających talku.

Podsumowując – to, czy lepsze okażą się rękawice nitrylowe, czy lateksowe zależy głównie od sytuacji, w której mają zostać użyte. Lateks może sprawdzić się lepiej w salach zabiegowych, jednak w warsztatach samochodowych czy salonach masażu, w których korzysta się z olejków natłuszczających, duże lepszą opcją będą te nitrylowe. To samo dotyczy osób z alergią na lateks, dla których dużo bezpieczniejsze jest korzystanie z rękawiczek nitrylowych.