28 marca 2024

Odbiór techniczny mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę

Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Wymarzony nowy dom czy mieszkanie wiąże się najpierw z długim oczekiwaniem na jego odbiór, a później ze stresem, czy wszystko będzie w porządku. Jeśli chcemy, aby lokum spełniło wszystkie nasze oczekiwania i nie sprawiło nam nieprzyjemnej niespodzianki już po przejęciu go od dewelopera, warto dobrze przygotować się na odbiór techniczny mieszkania i zwrócić uwagę na kilka istotnych, aczkolwiek nie do końca oczywistych szczegółów.

Krok pierwszy – odpowiednie przygotowanie

Na odbiór techniczny domu od dewelopera warto zarezerwować sobie sporą ilość czasu. Ważne jest bowiem, aby nie spieszyć się i dokładnie obejrzeć wszystkie istotne zakamarki, dzięki czemu zwiększamy swoje szanse na wykrycie ewentualnych mankamentów. Ważne jest także, aby umówić się na odbiór w trakcie dnia, gdyż w świetle dziennym o wiele więcej można dostrzec. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni swoich kompetencji, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie inspektora budowlanego lub poproszenie o pomoc kogoś, kto profesjonalnie zajmuje się budowlanką. Ponadto, przydatne mogą okazać się podstawowe, niewielkie narzędzia, takie jak kątownik lub poziomica.

Krok drugi – powierzchnia mieszkania i ściany

Odbiór techniczny domu jest momentem, w którym śmiało możemy zmierzyć powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, aby sprawdzić czy ich wielkość jest taka sama jak ta wpisana w umowie. Należy przy tym pamiętać, że powierzchnia ta może być mierzona w różny sposób – na przykład z uwzględnieniem tynku lub bez – co jest konieczne do uwzględnienia w pomiarach. Bardzo często w umowach pojawia się tak zwany margines błędu, co pozwala na niewielkie przesunięcia. Jeśli jednak powierzchnia rzeczywista mieszkania lub domu w znacznym stopniu odbiega od tej określonej w umowie, mamy prawo do odstąpienia od niej. Przy okazji sprawdzania poprawności metrażu, dobrze jest również skontrolować czy ściany są równe, a tynk jest rozłożony na nich równomiernie. Dzięki temu unikniemy późniejszych trudności na przykład z nakładaniem na nie farby.

Krok trzeci – sprawdzenie okien i drzwi

Szczelne okna i drzwi są jednymi z najważniejszych elementów dobrze wybudowanego i doposażonego lokum. Dlatego też odbiór techniczny mieszkania wiąże się ze sprawdzeniem, czy te części wyposażenia są dobrze osadzone oraz, czy ich otwieranie i zamykanie nie jest utrudnione. Bardzo ważne jest, aby tego rodzaju elementy sprawdzać przy świetle dziennym, gdyż wtedy będzie na nich widać ewentualne zarysowania i nierówności. Prostym sposobem na skontrolowanie szczelności drzwi i okien jest włożenie kartki papieru pomiędzy ramę i futrynę. Po zamknięciu skrzydła nie powinno być możliwości jej wyjęcia, co świadczy o prawidłowym i solidnym montażu.

Krok czwarty – doprowadzenie podstawowych instalacji

Od 23 lutego 2013 roku, wszystkie mieszkania w budynkach wielorodzinnych muszą mieć doprowadzony światłowód oraz instalacje, które pozwalają na odbiór telewizji kablowej i satelitarnej. Dzięki temu, wprowadzając się do nowego lokum, będzie można od razu wybrać ofertę i podłączyć odpowiednią telewizję. Szybko przeprowadzony odbiór techniczny domu od dewelopera nie zawsze pozwala na sprawdzenie poprawności działania tego typu instalacji. Warto zatem dopytać o nią lub poprosić specjalistę o jej zweryfikowanie.

Krok piąty – prąd w gniazdkach

Sprawdzenie prądu w nowym mieszkaniu lub domu nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Przygotowując się na odbiór techniczny domu warto zabrać ze sobą na przykład ładowarkę do telefonu i podłączyć ją kolejno we wszystkich gniazdkach. Ponadto, wykonawca powinien przekazać nowemu właścicielowi mieszkania protokół pomiaru izolacji elektrycznej.

Krok szósty – dobrze poprowadzone wentylacja

Najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy piony wentylacyjne pokrywają się z planami. Później można przejść do weryfikacji ich działania. W tym celu wystarczy zapalić w mieszkaniu kadzidełko, i obserwować, w jakim kierunku i z jaką prędkością będzie unosił się dym. Jest to o tyle ważne, że w przypadku źle działającej wentylacji, w pomieszczeniach może utrzymywać się wilgoć, co z kolei prowadzi do rozwijania się grzyba i pleśni. Tak przeprowadzony odbiór techniczny domu od dewelopera z pewnością pomoże zapobiec licznym awariom, a przede wszystkim uchroni przed koniecznością rychłego remontu.