28 marca 2023
samochód

Co ile powinno się wymieniać akumulator?

Akumulator można zaliczyć do baterii jak każdej innej. Z czasem traci swoje właściwości, co może przysporzyć niemiłych sytuacji i emocji, ale niestety trzeba liczyć się z tym, że w prawie każdej chwili może nadejść moment, w którym owa bateria zawiedzie. Nikomu nie trzeba przypominać, że bez akumulatora to ani rusz samochodem, czy każdym innym pojazdem, z tego powodu zawsze trzeba być gotowym na jego ewentualną wymianę.

Co ile powinno wymieniać się akumulatory – Poznań

Obecnie trwałość akumulatora ocenia się na kilka lat, jednak istnieją wyjątki w postaci akumulatorów wytrzymujących kilkanaście lat. Są kierowcy, którzy decydują się na profilaktyczne wymiany baterii, aby nie mieć nigdy żadnego niemiłego zaskoczenia na drodze, ani nigdzie indziej. Równocześnie są i tacy, którzy eksploatują je, do chwili, w której sam akumulator nie odmówi posłuszeństwa. Wszystko jednak sprowadza się do tego, co ile właściwie trzeba wymienić baterię?

Powodów, przez które akumulatory decydują się na odmowę współpracy może być bardzo wiele, na przykład niedobór elektrolitu, zasiarczanie, utrata pojemności elektrycznej, różne zwarcia, przerwy wewnętrzne lub opad masy czynnej. Niektóre z awarii, mają taki typ, że należy je natychmiast wymienić. Najważniejsze jest to, żeby pamiętać o tym, że nawet początkowo sprawny i prawidłowo użytkowany akumulator powoli ulega, eksploatacyjnemu zużyciu. Z najbardziej powszechnych objawów osłabienia baterii są trudności z rozruchem silnika lub słabo świecące światła mijania, przy włączonym zapłonie, ale wyłączonym silniku.

Po czym poznać, że należy wymienić akumulator

Niestety nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy akumulator wyczerpuje się w innym tempie. Czasem lepiej jest zapobiegać i wymieniać go co parę lat, niż czekać aż pewnego dnia, sam po prostu przestanie działać. Standardowo trwałość akumulatora zakłada się na 4-6 lat, jednakże są pewne sposoby na to, aby nieco wydłużyć jego żywot. Wystarczy mieć idealnie dobrany sprzęt, a także odpowiednio go eksploatować. Należy również pamiętać, że działa to także w drugą stronę – znaczy to tyle, że można także skrócić czas służenia akumulatora. Warto pamiętać, jakie rzeczy nie służą bateriom i ich unikać. Między innymi należy do nich mocne rozładowywanie i częste niedoładowywanie, niewłaściwa naprawa, niestabilna podstawa, brudna obudowa, a także kiepski stan osprzętu silnika.

Pierwsze objawy zużywania się akumulatora można zauważyć samemu, między innymi podczas uruchamiania silnika, można wyczuć złą pracę rozrusznika. To znaczy, że obroty są wolniejsze niż zwykle. Warto zwracać uwagę na światła mijania, o czym zostało wcześniej wspomniane.

Akumulatory Poznań – trzeba wymieniać regularnie

Aby móc cieszyć się beztroską jazdą, powinno pamiętać się, że akumulatory (Poznań) są urządzeniami, które również mają określony czas żywotności. Najlepszym rozwiązaniem na to, żeby nie doszło nigdy do nieprzyjemnej sytuacji związanej z baterią, jest profilaktyczna wymiana go co 4 do 6 lat, aniżeli zakładanie, że będzie on służył jeszcze przez wiele lat.