Z uwagi na to, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usługi wypożyczenia samochodu zarówno na krótki, jak i na długo okres czasu, na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw oferujących różnorodne formy najmu. Bez względu na to, na jak długi okres będzie opiewało wypożyczenie pojazdu, jednym z podstawowych obowiązków, których należy dopełnić podczas wypożyczania samochodu, jest podpisanie umowy najmu. Przed dokonaniem tego warto wiedzieć, jakie elementy powinny zostać w niej zawarte oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby sam wynajem oraz zdanie auta przebiegły bezproblemowo.
Co powinna zawierać umowa wynajmu samochodu?
Umowa najmu samochodu zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami powinna zawierać trzy podstawowe elementy, aby była ważna. Zaliczyć do nich należy dokładne dane osób, pomiędzy którymi umowa jest zawierana (czyli zarówno wypożyczającego pojazd, jak i wypożyczalni), określenie warunków najmu oraz własnoręczne podpisy klienta oraz pracownika upoważnionego do reprezentowania wypożyczalni (czyli przedstawiciela firmy).
Do innych elementów, jakie powinna zawierać umowa wynajmu samochodu z wypożyczalni, należą przede wszystkim takie informacje, jak data zawarcia umowy, szczegółowe określenie przedmiotów, które wraz z pojazdem są przekazywane wynajmującemu (mogą być to np. kluczyki do auta, dokumenty, jak dowód rejestracyjny czy karta pojazdu) oraz punkty określające oraz będące doprecyzowaniem ogólnych warunków dotyczących wypożyczenia pojazdu. W przypadku tych ostatnich warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby warunki te określały:
– szczegółowy okres wypożyczenia auta (najczęściej podawany nie tylko w dniach, ale także dokładną godzinę),
– model i markę wypożyczanego auta (często ze wskazaniem przebiegu kilometrów),
– sposób naliczania oraz wysokość kar, które wypożyczalnia może nałożyć na wypożyczającego, jeśli naruszy ustalone warunki umowy,
– ograniczenia kilometrowe oraz politykę paliwową podczas okresu wypożyczenia (niektóre wypożyczalnie zastrzegają brak możliwości korzystania z auta za granicami kraju oraz konieczność zdania pojazdu z pełnym bakiem paliwa),
– wartość kaucji lub depozytu, który jest pobierany bądź zabezpieczany na okres najmu oraz warunki jego zwrotu,
– warunki ubezpieczenia wraz ze wskazaniem ich zakresu.
Jeśli wypożyczający decyduje się na tzw. doposażenie pojazdu (np. w fotelik dla dziecka czy dodatkowy GPS) umowa najmu auta także powinna to doprecyzować. Warto również zwrócić uwagę, czy zapisy określają okres wypowiedzenia umowy oraz ewentualną możliwość przedłużenia wynajmu po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę najmu auta?
Z uwagi na bardzo rozbudowany rynek wynajmu samochodów warto zdecydować się na podjęcie współpracy z wypożyczalnią, która posiada sprawdzoną renomę na rynku. Dotyczy to w szczególności dużych miast. Decydując się na przykład na wynajem samochodów w Poznaniu, wybierz sprawdzoną wypożyczalnię z dobrymi opiniami oraz odpowiednio rozbudowaną flotą. Przed podpisaniem dokumentów ważne jest, aby dokładnie przeczytać umowę, zaznajomić się z całą jej treścią oraz ewentualnie wyjaśnić wszystkie kwestie, które budzą Twoje wątpliwości.
Krótka umowa wynajmu samochodu ma swoje plusy z uwagi na brak zawiłych zapisów w niej zawartych. Podpisując dokument, warto jednak sprawdzić, czy nie zostały w jej treści zawarte zapisy dotyczące ukrytych kosztów, które wypożyczalnia może naliczyć w przypadku przekroczenia określonej liczby kilometrów czy sposobu naliczania kar za niewielkie opóźnienie zdania pojazdu. Istotny do ustalenia jest także fakt, czy przedmiot umowy zgadza się rzeczywiście ze stanem faktycznym. Innymi słowy, sprawdź, czy zapisy dotyczą dokładnie takiego auta, jakie zostaje wypożyczone. Tu warto skontrolować nie tylko model i markę pojazdu, ale także jego stan techniczny czy takie kwestie, jak stan paliwa, płynów eksploatacyjnych, a także numer VIN.
Dokładne zapoznanie się z zapisami podpisywanej umowy najmu samochodu pozwala na uniknięcie dodatkowych opłat oraz nieporozumień pomiędzy wypożyczalnią a wypożyczającym. Ma to istotne znaczenie zarówno podczas odbioru auta, korzystania z niego, jak i w trakcie jego zwrotu.
Powiązane artykuły
Jak znaleźć idealną nieruchomość dla siebie?
Jakie są zalety oklejania okien folią?
Certyfikat energetyczny – czym jest?