19 czerwca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

poddasze

Czym najlepiej ocieplić poddasze ? – porady

Każdy właściciel domu szuka skutecznych sposobów na to, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jednym z nich jest ocieplenie poddasza. Trzeba bowiem wiedzieć, że przez to miejsce uciekać może nawet 25% ciepła z domu. Dlatego właśnie dobre rozwiązanie stanowi inwestycja w ocieplenie poddasza. Wykorzystać można do tego różne materiały. Zatem który z nich najlepiej wybrać?

Ocieplenie poddasza wełną mineralną

Jeden z materiałów, który może być zastosowany do ocieplenia poddasza, stanowi wełna mineralna. Na rynku dostępna jest ta produkowana z włókna szklanego, jak i z włókna skalnego. Dlaczego zastosowanie wełny mineralnej do ocieplenia poddasza to dobry pomysł? Przede wszystkim dlatego, że ten materiał cechuje się ognioodpornością. Poza tym mało waży w stosunku do innych rozwiązań. Wszystko to sprawia, że ocieplanie poddasza w Rzeszowie realizowane jest bardzo często właśnie przy wykorzystaniu wełny mineralnej. To, co dodatkowo wyróżnia ten materiał to fakt, że cechuje się znakomitą izolacyjnością cieplną oraz zdolnością do przepuszczania pary wodnej. Warto jeszcze wspomnieć, że prezentowane rozwiązanie wykazuje doskonałą izolacyjność akustyczną. Wełna mineralna jest często stosowana do ocieplania poddaszy także dlatego, że stanowi materiał niezwykle elastyczny i plastyczny.

Ocieplenie poddasza styropianem

Drugim często wykorzystywanym materiałem do ocieplenia poddaszy jest styropian. Konkretnie mowa tu o płytach styropianowych. Dzięki podłużnym nacięciom są na tyle elastyczne, że znakomicie nadają się do ocieplenia poddasza. Najczęściej do ich produkcji stosuje się styropian grafitowy, który cechuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną.

Ocieplenia poddasza pianką poliuretanowej

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku ocieplenia poddasza może być zastosowanie pianki poliuretanowej. Wykorzystywana jest do izolacji natryskowej. Dużą zaletę tego rozwiązania stanowi krótki czas pracy. To dobry wybór dla wszystkich osób, którym zależy na jak najszybszym ociepleniu poddasza. Co ciekawe pianka poliuretanowa może być również wykorzystana do ocieplenia fundamentów.

Który materiał do ocieplenia poddasza wybrać?

Ocieplanie poddasza w Rzeszowie wykonywane jest przy użyciu różnych materiałów. Na który z nich się zdecydować? Największą zaletą wełny mineralnej stanowi jej znakomita izolacyjność termiczna. Jest bardzo sprężysta, co sprawia, że idealnie nadaje się do zapchania wszelkich szczelin oraz trudno dostępnych zakamarków. Jeśli chodzi o styropian, to materiał ten również cechuje się bardzo dobrą izolacją termiczną. Trzeba jednak przyznać, że nie zapewnia tak samo dobrej izolacyjności akustycznej, jak wełna mineralna. Z kolei to, co wyróżnia piankę poliuretanową to fakt, że stanowi świetną barierę dla wilgoci. Dzięki temu eliminuje powstawanie pleśni czy innych grzybów. To, na który z tych materiałów ostatecznie się zdecydować, w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Warto zatem dokładnie rozważyć każdą możliwość i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie.