29 marca 2024
biegi

Duathlon. Jak się przygotować?

Aktywność fizyczna to niezwykle ważny element zdrowego stylu życia, cieszy więc fakt, że coraz więcej osób stara się wplatać ją do swojego dnia. Regularne treningi wywołują u części chęć rywalizacji. Nic dziwnego więc, że listy startowe w różnego rodzaju imprezach sportowych zapełniają się w mgnieniu oka. Niezwykłą popularnością poza bieganiem cieszy się triathlon. To połączenie biegu, jazdy na rowerze oraz pływania na otwartym akwenie. To właśnie ostatnia dyscyplina przynosi najwięcej obaw, przez co mimo ogromnych chęci, wiele osób rezygnuje z udziału w zawodach. W takim przypadku warto postawić na duathlon, a więc rywalizację biegowo-rowerową.

Na czym polega duathlon?

Wiadomo już, że duathlon to połączenie biegu z jazdą na rowerze. Jak wygląda sekwencja zawodów? Zawodnicy mają do wyboru dwie możliwości. Pierwsza wersja (MAX) to 10 kilometrów biegu, następnie 40 kilometrów jazdy na rowerze i kolejne 5 biegu, aż do mety. Wersja MINI to dokładnie dwa razy mniej (5 km biegu, 20 km jazdy na rowerze, 2,5 km biegu do mety). To, na jaką wersję się zdecydować zależy głównie od możliwości naszego organizmu. Osoby regularnie biegające i jeżdżące na rowerze mogą celować od razu w duathlon MAX. Osoby początkujące lub te wykonujące tylko jedną aktywność powinny podejść do tematu na spokojnie i na pierwsze zawody wybrać krótszą wersję. 

Duathlon – jak się przygotować do zawodów?

Po decyzji o wzięciu udziału w duathlonie należy zadbać o odpowiedni sprzęt, który sprawi, że jazda i bieg będą przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by trasę pokonać w klapkach czy na składaku, jeśli jednak podczas startu liczy się dla nas czas i rywalizacja z innymi dobrze zaopatrzyć się w bardziej profesjonalny sprzęt. Jaki więc rower się sprawdzi? Warto postawić na rowery szosowe. Jeśli nie posiadamy zbyt dużej wiedzy na temat takiego sprzętu, dobrze udać się do specjalistycznego sklepu i poprosić o radę. Pamiętajmy, że przedział cenowy rowerów jest bardzo duży, najlepiej więc od razu zaznaczyć, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na sprzęt. Nie należy zapominać również o kasku. Rywalizacja z innymi zawodnikami oraz adrenalina i prędkość mogą prowadzić do wypadków, należy więc zadbać o jak najlepszą ochronę. Jeśli duathlon spodoba się nam na tyle, że postanowimy regularnie uczestniczyć w zawodach, możemy pomyśleć o specjalnych butach rowerowych z blokami do pedałów, które jeszcze bardziej usprawnią jazdę. Na początek nie są one jednak niezbędne. Warto natomiast zadbać o odpowiednie buty biegowe. Odpowiednie, a więc dostosowane do stopy oraz sposobu jej ułożenia podczas biegu. Miękka i indywidualnie dobrana podeszwa zdecydowanie ułatwi pokonanie wyznaczonej trasy. Strój należy dobrać do pory roku, w jakiej decydujemy się na start. Niezależnie od tego, dobrze jednak by był oddychający i dopasowany do ciała.

Przygotowania do zawodów – bieganie i jazda na rowerze

Odpowiedni sprzęt to jeszcze nie wszystko, do duathlonu należy dobrze się przygotować. Zdarzają się oczywiście osoby, które z marszu przystępują do zawodów i nie mają problemów z ich ukończeniem. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z bieganiem czy jazdą na rowerze, dobrze sprawdzić, jakie są możliwości naszego organizmu. Jak się przygotować na duathlon? Przede wszystkim warto w jednym treningu połączyć bieganie z jazdą na rowerze i przekonać się, jaki to rodzaj wysiłku. Nie trzeba od razu pokonywać trasy, która czekać nas będzie na zawodach. Początkowo wystarczy 20 kilometrów na rowerze i 3 kilometry biegu, by sprawdzić jak ciało radzi sobie z brakiem przerwy pomiędzy aktywnościami. Czy zatem każdy trening powinien stanowić połączenie obu dyscyplin? Zdecydowanie nie. Czas, jaki poświęcamy na bieganie i rower powinien być jednakowy w skali tygodnia, chyba że któraś z aktywności zdecydowanie gorzej nam idzie. Wtedy warto poświęcić jej trochę więcej czasu. 

Jak powinny wyglądać treningi?

Bieganie należy rozpocząć na spokojnie. Początkowo będą to krótsze dystanse i słabsze tempo. Dystans warto zwiększać z każdym tygodniem treningów. Z czasem obok spokojnych biegów warto wprowadzić interwały, które pozwalają zbudować szybkość. Polegają one na pokonywaniu krótkich (na przykład 200-metrowych) odcinków maksymalnym tempem. Trening rowerowy również powinien być prowadzony w tempie różnorodnym. Podczas pokonywania kolejnych kilometrów warto podkręcać tempo jak w przypadku biegu. 

Duathlon to zawody doskonałe zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Przygotowanie do nich wymaga wysiłku, jednak radość i emocje podczas rywalizacji zdecydowanie wynagradzają każdy ból odczuwalny na treningu.