25 kwietnia 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Jak dobrać uchwyty do mebli?

Uchwyty meblowe to nie tylko komfort użytkowania, ale również element wystroju. Ten niepozorny dodatek potrafi znacząco odmienić pomieszczenie. Na rynku znajdziemy coraz więcej rodzajów uchwytów meblowych. Na jaki możemy się zdecydować?

Zastosowanie uchwytów meblowych

Uchwyty meblowe znajdują swoje zastosowanie w każdym pomieszczeniu naszego domu. Pomimo tego ten drobny element często umyka naszej uwadze. Niesłusznie, ponieważ uchwyty meblowe mogą być równie praktyczne, co estetyczne. Rozmaite kształty i wzory potrafią radykalnie odmienić charakter wnętrza. Co istotne, są one naprawdę proste w montażu. Dzięki temu z łatwością możemy eksperymentować z wystrojem naszego mieszkania.

Rodzaje uchwytów meblowych

Na rynku znajdziemy uchwyty meblowe dedykowane, aby ułatwić nam wybór określonego modelu. Te akcesoria meblarskie możemy dopasować zgodnie z tym, w jakim miejscu znajduje się nasz mebel. Szafki górne i dolne mają nieco inne wymagania. Nie mniej istotny jest tutaj rodzaj mebli. Do szafy wybierzemy prawdopodobnie inny rodzaj uchwytu, niż do komody czy szafki kuchennej. Jakie dobrać uchwyty do mebli?

  • Uchwyty meblowe krawędziowe – ten model dobrze sprawdza się w szufladach lub na frontach szafek kuchennych. Ma prosty, ergonomiczny kształt. Dobrze dopasuje się do każdego wnętrza ze względu na klasyczny, minimalistyczny wygląd. 
  • Uchwyty meblowe metalowe – to często wybierany model uchwytów. Uchwyty meblowe metalowe są solidne i trwałe. Znajdziemy je zarówno w prostej wersji; jako jednolite i podłużne, jak i w innych ciekawych kształtach, np. w kształcie kołatki. Będą dobrze wyglądać w industrialnych wnętrzach. 
  • Uchwyty meblowe wpuszczane – to uchwyty, które wpuszczane są we frontowe drzwiczki mebli. Są więc przytwierdzone do nich na stałe. Jest to rozwiązanie nieco bardziej inwazyjne, ponieważ wymaga wykonania otworu, ale jednocześnie praktyczne. Uchwyty wpuszczane nie wystają poza mebel, więc na pewno nikomu nie wyrządzą krzywdy. 
  • Uchwyty meblowe relingowe – ten rodzaj uchwytów na pewno zadowoli minimalistów. To rozwiązanie, które może służyć również jako wieszak na ściereczki kuchenne lub ręcznik. Uchwyty relingowe składają się z podłużnego elementu, najczęściej w kształcie rurki. Można montować je w poziomie lub pionie.
  • Uchwyty meblowe silikonowe – ich przeznaczenie to głównie pokoje dziecięce. Nie tylko ze względu na rozmaite kształty i wzory, ale również dlatego, że wykonane są z bezpiecznego, elastycznego tworzywa. Silikonowe uchwyty meblowe nie zawierają ostrych kantów i rogów, więc rodzice mogą spać spokojnie. 

Jakie uchwyty meblowe wybrać?

Na pytanie, jakie uchwyty do mebli wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czym będziemy się kierować w naszym wyborze. Na rynku znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji, jeśli więc lubimy modyfikować wystrój mieszkania, zmiana uchwytów meblowych może być dobrym pomysłem. 

Właściciele wnętrz nowoczesnych mogą postawić na wyrazistą kolorystykę i prosty kształt. Uchwyty meblowe kwadratowe lub prostokątne to klasyka gatunku. Taki rodzaj dodatków nigdy nie wychodzi z mody i z powodzeniem odnajdzie się w wielu aranżacjach. Dla podkreślenia nowoczesnego wystroju możemy wybrać uchwyty kontrastujące z odzieniem naszych mebli. 

Pomieszczenia w stylu rustykalnym uzupełnią ozdobne uchwyty metalowe. Takie w kolorze „brudnego” złota lub mosiężne oddadzą charakter wnętrza. Znajdziemy je również w ciekawych kształtach i wzorach, więc każdy miłośnik industrialnego klimatu wyszuka dla siebie coś odpowiedniego.  

Klasycznie urządzone mieszkanie w harmonijnej kolorystyce, zadowoli się uchwytami o neutralnej, ciepłej barwie i uniwersalnym kształcie. Mogą być to gałki lub podłużne metalowe uchwyty w odcieniu, który będzie współgrał z otoczeniem. 

Pamiętajmy jednak, że nie tylko kształt i styl uchwytów ma tutaj znaczenie. Najważniejsze jest, aby wybrać praktyczne rozwiązanie. Prawidłowy montaż uchwytów zapewni nam komfort użytkowania, a wysokiej jakości tworzywo sprawi, że posłużą nam wiele lat.