25 września 2023

Jak wykonać nawadnianie trawnika?

Dostęp do optymalnej ilości wody to podstawa zdrowego rozwoju roślin w każdym ogrodzie. Bez wody nie mają one możliwości wzrostu. Trawnik, który nie jest regularnie podlewany, traci swą zieloną barwę, staje się wysuszony i nieestetyczny. Dlatego tak ważne jest jego częste zraszanie. Dodatkowo w ostatnich czasach mamy do czynienia z długotrwałymi przypadkami suszy. Doprowadzają one do całkowitego braku dostępu do wód opadowych i spadku poziomu wód gruntowych. Podlewanie trawnika, szczególnie gdy jego powierzchnia jest znacząca, bywa bardzo czasochłonne. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest instalacja systemów nawadniających. Jak się do tego zabrać? Co powinniśmy o nich wiedzieć? Sprawdź koniecznie!

Jak wykonać nawadnianie trawnika- najważniejszy jest dobry plan!

Nawadnianie trawnika można wykonać na każdym etapie jego zakładania. Najbardziej optymalny moment, to jednak sytuacja, w której dopiero planujemy założenie ogrodu. W ten sposób unikniemy uszkodzenia roślin czy elementów małej architektury, które mogłyby wymagać wykopania czy przestawienia na czas prowadzenia prac. Jeśli planujemy wykonanie nawadniania trawnika, powinniśmy zacząć od dość szczegółowego projektu całego ogrodu. Dzięki temu zaplanujemy całe nawadnianie przy jednej okazji i unikniemy niepotrzebnych nakładów finansowych i straty czasu oraz energii. Powinniśmy również pamiętać, że niektóre rośliny potrzebują więcej wody, a innym w zupełności wystarczy sporadyczne podlewanie podczas przedłużających się okresów suszy. Dobrze zorganizowany system nawadniający powinien uwzględniać wszystkie te wytyczne. Jeśli nie jesteśmy znawcami tematu, o projekt i położenie systemów nawadniających możemy poprosić specjalistów. Wiedzą oni doskonale jak zaprojektować nawadnianie trawnika. Pozwoli nam to na uniknięcie wielu błędów i oszczędność czasu i pieniędzy.

Nawadnianie trawnika- od czego zacząć?

W Poznaniu profesjonalnym nawadnianiem trawników zajmuje się firma zielone-studio.pl. Jej oferta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Jako specjaliści radzą oni rozpoczęcie planowania nawadniania trawnika od podzielenia ogrodu na sektory. Możemy zrobić to przy pomocy kartki papieru. Powinniśmy wyznaczyć miejsca, w których zraszacze mają nawadniać przestrzeń po pełnym okręgu, jedynie po części koła, półkolu albo po kącie 90 stopni. Wszystko to zależy od ich umiejscowienia względem ścian budynku i krawędzi działki. Istotna jest również intensywność nawadniania względem zapotrzebowania okolicznych roślin. Trawnik powinien być równomiernie nawodniony, tak by do każdego miejsca docierała podobna ilość wody. Dzięki temu zachowa żywy zielony kolor i będzie dobrze ukorzeniony oraz odporny na choroby. Kolejny etap to rozłożenie całego systemu nawadniającego. Ta praktyczna część wymaga od nas niemałych umiejętności. Aby do niej przystąpić, musimy wiedzieć jak założyć nawadnianie trawnika. O ile przy niewielkim ogrodzie jest szansa, że poradzimy sobie z tym sami, o tyle im większa powierzchnia tym zadanie jest trudniejsze. Dobrze jest powierzyć je specjalistom.

Etapy zakładania nawadniania trawnika

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na części podziemnej systemu nawadniającego nasz trawnik. Część elementów powinna zostać zakopana pod ziemią. Chodzi głównie o system rurek, które są odpowiedzialne za rozprowadzanie wody w naszym ogrodzie. Tę część prac najlepiej jest wykonać jeszcze przed założeniem trawnika. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych uszkodzeń darni. Część zewnętrzną, czyli system zraszaczy można zamontować już po wysianiu trawnika. Zdecydowana większość systemu zraszającego nasz trawnik znajdować się będzie pod powierzchnią ziemi. Po ich montażu należy przysypać je warstwą żwiru i ziemi, co dodatkowo je zabezpieczyć. Ostatni etap zakładania nawadniania trawnika to montaż i regulacja sterowników. To one umożliwią nam niemal bezobsługowe podlewanie trawników. Jeśli skorzystamy z pomocy profesjonalistów, nasza rola ograniczy się do wskazania dogodnego dla nas miejsca, w którym ma znajdować się sterownik. System nawadniający będzie odtąd dbał o piękny wygląd naszego trawnika. Sprawdź, jak działa nawadnianie trawnika w Poznaniu.