14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

narty

Jak zacząć jeździć na nartach?

Zawsze warto spędzać aktywny czas na dworze, nawet zimą. Sezon ten to wspaniała okazja na uprawianie najpopularniejszych sportów zimowych, np. narciarstwa. Nawet jeśli w rejonie Twojego zamieszkania nie spadł śnieg, bez problemu znajdziesz miejsca, gdzie białego puchu jest aż nadto. Jeśli jednak nigdy nie miałeś okazji spróbowania jazdy na nartach, przeczytaj poniższe rady. Znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak się do tego przygotować, jak nauczyć się jazdy na nartach i ile to kosztuje.

Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Mimo że narciarstwo stanowi coraz popularniejszą dyscyplinę sportu, nadal istnieje wiele osób, które nie wiedzą, jak jeździć na nartach. Przede wszystkim, aby przygotować się do sezonu zimowego, należy być w dobrej formie fizycznej. Warto zadbać o swoją kondycję fizyczną – zwłaszcza o ogólną wydolność oraz o mięśnie nóg i pośladków. Pozycja zjazdowa na nartach angażuje w dużym stopniu te partie, a już samo poruszanie się w sztywnych butach narciarskich po śniegu może zmęczyć nieprzyzwyczajonego narciarza. Dobrze jest też wzmocnić całe ciało, aby mieć siłę na przenoszenie nart. Samej techniki można nauczyć się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wyjazd z osobami, które potrafią jeździć na nartach oraz mają na tyle czasu i umiejętności, aby tę wiedzę przekazać. Pogoń za uciekającym towarzyszem to niezła motywacja. Inna opcja to udział w kursie narciarskim stacjonarnym lub wyjazdowym. Można w końcu spróbować nauczyć się tej sztuki samemu na podstawie obserwacji innych osób.

Gdzie najlepiej nauczyć się jeździć na nartach?

Jeśli mieszkasz w pobliżu sztucznego stoku narciarskiego, możesz zapisać się na zajęcia przygotowujące, zanim pojedziesz w prawdziwe góry. Tam razem z instruktorem oraz innymi uczestnikami szkolenia poznasz podstawy jazdy na nartach. Na takich małych stokach często istnieje możliwość nauki jazdy na igelicie. Do wyboru są kursy standardowe (lekcje raz lub dwa razy w tygodniu) oraz intensywne, które można ukończyć tuż przed planowanym wyjazdem na narty. Istnieją też specjalne szkółki narciarskie oferujące naukę na różnych poziomach zaawansowania połączone z wyjazdem grupowym w góry. Taki kurs może odbywać się w Polsce lub za granicą. Naukę narciarstwa warto rozpocząć na mniej wymagających trasach narciarskich, oznaczonych kolorem niebieskim lub zielonym. Wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że spotkasz na trasie bardzo szybkiego wyczynowca, który będzie przeszkadzać w nauce.

Ile kosztuje nauka jazdy na nartach?

Koszt nauki jazdy na nartach zależy od trybu i miejsca nauki. Najdroższa będzie lekcja indywidualna z instruktorem, gdzie za godzinę zapłacisz 100-150 zł. Kwota będzie mniejsza, jeśli do dołączy do Ciebie jeszcze jedna lub dwie osoby. Na profesjonalnych stokach narciarskich trzeba będzie dodatkowo zapłacić za karnet – jego cena zależy od terminu i czasu trwania. Wypożyczenie sprzętu narciarskiego także zwykle nie jest w cenie lekcji. Za kilkugodzinny kurs grupowy trzeba zapłacić 300-500 zł na małych stokach i około 600 zł za kurs 5-dniowy dla dorosłych na dużym stoku w górach. Wypożyczenie kompletnego sprzętu narciarskiego (narty, buty i kijki) to koszt ok. 45 złotych. Kask jest płatny dodatkowo, chociaż warto rozważyć jego zakup. Wyjazd zagranicę połączony z nauką jazdy na nartach to koszt kilku tysięcy złotych za osobę. Uznaje się, że 6 godzin nauki wystarczy, aby przejść z poziomu zero do poziomu samodzielnej jazdy.

Jak zjeżdżać na nartach w bezpieczny sposób?

Bardzo ważne przy nauce jazdy na nartach jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza początkujący narciarze i dzieci są narażeni na liczne upadki, należy więc zadbać o odpowiedni sprzęt ochronny. Najlepiej na początku sprawdzić, jak się jeździ na nartach w łagodnych warunkach pogodowych, na niskich i lekko pochylonych stokach. Jeśli już nauczysz się bardziej profesjonalnie jeździć na nartach, wówczas możesz zacząć myśleć o tym, aby wyjechać na wymagające stoki. Jadąc zimą w Alpy, narty są obowiązkowe. Tam sezon jest naprawdę długi i trwa z powodzeniem nawet w kwietniu.