29 marca 2024

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Samodzielne wykonywanie czynności remontowych, a w tym kładzenie własnoręcznie paneli podłogowych staje się coraz bardziej popularne. Nieodzownym elementem przy kładzeniu nowej podłogi jest wymiana lub ponowny montaż wcześniej zdjętych listew przypodłogowych. Wydawać by się mogło, że to czynność wymagająca obecności fachowca, jednak z powodzeniem przy zachowaniu pewnej chronologii kroków jesteś w stanie zrobić to sam, z bardzo zadowalającym efektem. 

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Na samym początku musisz podjąć decyzję, jakim sposobem chcesz przymocować listwy do podłogi. Pierwszą metodą jest montaż za pomocą kołków rozporowych. To dość inwazyjna metoda, jednak niemal niezawodna. Doskonale sprawdzi się, jeśli ściany nie są idealnie proste. Należy uważnie dobrać rodzaj kołków do materiału na ścianie oraz podłoża. Zapytaj w sklepie, jakie będą najlepsze dla Twojego mieszkania. To ważne, ponieważ muszą one sięgać do warstwy tynku, aby nie wysunąć się podczas użytkowania. Kołek musi się dobrze trzymać, aby zapewnić długą przyczepność. Jeśli u dołu lub góry widać lekkie nierówności można zastosować uszczelnienie, np. bezbarwnym silikonem –  to popularne rozwiązanie.

Drugim sposobem jest przyklejenie listew na specjalny klej. Tutaj musisz zwrócić uwagę na to, że jest to proces nieodwracalny. Raz przyklejonej listwy nie można zdjąć np. na potrzeby odświeżenia ścian i założyć ponownie. Jest to najłatwiejsza i najmniej inwazyjna metoda zakładania listew. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości, odpowiedni klej i można przystąpić do działania. Jej minusem jest to, że krzywe ściany czy drobne nierówności podłogi mogą powodować odklejanie się listwy od podłoża i uniemożliwiać jej założenie. Każda listwa ma ograniczoną elastyczność, tym bardziej ta drewniana. Możesz więc napotkać trudności, które okażą się nie do przejścia. Ważne więc, abyś na początku sprawdził stan ścian i podłogi oraz sprawdził, jak wyginają się zakupione czy planowane do zakupienia listwy. Ciekawostką jest, że na rynku występują już listwy tzw. samoprzylepne. Wyposażone w dwa paski kleju zwalniają Cię z potrzeby zakupu osobno specyfiku do klejenia.

Trzecią metodą jest system pośredniego montażu na metalowe lub plastikowe klamry. Ten sposób ma dużą rzeszę zwolenników i bije rekordy popularności. Polega na zamontowaniu klamer do ściany w odpowiednich odstępach, a następnie na przyczepieniu do nich listew. Zagęszczenie klamer pozwala kontrolować przyleganie, przyczepność i trwałość montażu. Pamiętaj o odpowiednim docięciu listew, aby łączenie nie pokrywało się z klamrą. Co ważne, metodę tą możesz zastosować przy listwach drewnianych raz tych wykonanych z PCV. Uniwersalizm i stosunkowo łatwy przebieg czyni ją bardzo popularną.

Montaż listew podłogowych – czego NIE należy robić?

Nie powinieneś kupować listew, tylko dlatego, że są ładne. Przemyśl dokładnie jaki sposób montażu wybrałeś i do niego dopasuj zakup listew. Jeśli jednak upierasz się na przykład na klejeniu listew, musisz zawczasu odpowiednio przygotować ściany. Dopilnuj, żeby nie było na nich nierówności, a podłoga przy narożnikach nie unosiła się. Nie skupiaj się jedynie na wygodzie – często odrobina więcej wysiłku pozwoli Ci cieszyć się pięknym efektem zdecydowanie dłużej. Przeanalizuj swoje nawyki, czy często myjesz podłogę, odkurzasz, jednym słowem, na jakie uszkodzenia będą narażone zamontowane listwy przypodłogowe. Nie ignoruj nawet małych, niepozornych szczelin pomiędzy listwą a podłożem. Zaplanuj ich uszczelnienie, używając bezbarwnego silikonu. Woda dostająca się w te miejsca może spowodować wybrzuszenia, odklejanie i zniekształcanie się listew. Zdecydowanie każdy z nas chce tego uniknąć. Nie bądź niechlujny, starannie odmierz odległości pomiędzy klamrami, dokładnie wwiercaj kołki. Nie idź na łatwiznę, postaw na jakość. Montowanie listew podłogowych to czynność wykańczająca pomieszczenie, nadają charakteru całości. Dołóż więc trochę wysiłku w pracę, a na pewno nie pożałujesz schludnych i profesjonalnie wyglądających efektów.