14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Obrączki z różowego złota – zalety, właściwości

Kwestia wyboru obrączek ślubnych niejednokrotnie spędza sen z powiek narzeczonym. Obecnie na rynku jest bardzo dużo możliwości wyboru złota. Do najczęściej wybieranych obrączek należą te klasyczne, z żółtego złota, ale młodzi coraz częściej stawiają na białe bądź różowe złoto. Decyzja o obrączkach to wybór na długie lata, dlatego warto podjąć ją rozważnie.

Różowe złoto – trochę historii

Różowe złoto nazywane jest „rosyjskim złotem” nieprzypadkowo. To właśnie w Rosji po raz pierwszy pojawił się ten typ złota, a następnie rozprzestrzenił się na inne rejony świata. Początki różowego złota, nazywanego także czerwonym złotem sięgają XIX wieku. Przez pewien czas ten typ biżuterii był rzadziej wybierany, ale ostatnie lata to hit sprzedaży wśród jubilerów. Różowe złoto przez pewien czas kojarzone było z gorszą jakością, ale to przez średnią jakość wykonania i stop. Ze względu na popularność, u wielu złotników dominowała proporcja miedzi, przez co biżuteria traciła na wartości. Barwę złota uzyskuje się właśnie w  zależności od proporcji srebra i miedzi. Dzięki stopieniu większej ilości srebra, a mniejszej ilości miedzi uzyskujemy różowy odcień złota. Przy użyciu większej ilości miedzi uzyskamy biżuterię w odcieniu bardziej czerwonym. Obecnie obrączki z różowego złota są coraz bardziej popularne i często sięgają po nie pary biorące ślub. Różową biżuterię z pewnością znajdziemy także w szufladzie naszych dziadków i bardzo często te właśnie obrączki, w dobrym stanie noszą do dziś.

Dlaczego rose gold?

Pomimo tego, iż obrączki z różowego złota mają opinie oryginalnych i nietypowych- są jednymi z najbardziej uniwersalnych obrączek. Tradycyjne, żółte złoto najbardziej pasuje do ciepłego typu urody, a białe złoto lepiej wygląda przy zimnej urodzie. Różowe złoto dzięki swojemu odcieniowi będzie doskonale pasować zarówno osobom o ciepłym typie urody, jak i tym bardziej zimnym. Złoto typu rose gold jest również piękną oprawą dla wielu różnych kamieni szlachetnych. Obrączki świetnie wyglądają z klasycznym brylantem, ale wiele par decyduje się również na połączenie go z bardziej oryginalnymi kamieniami, jak np. z ametystem lub rubinem. Różowe złoto doskonale łączy się także z innymi odcieniami złota. Na rynku można znaleźć wiele obrączek w połączeniu – różowego z białym bądź różowego z żółtym złotem. Warto postawić na taki duet, jeśli chcemy się wyróżnić. Rose gold warto wybrać, jeśli nie jesteśmy fanami klasyki i stawiamy na nieoczywiste wybory. Obrączki z różowego złota warto obejrzeć na żywo i przekonać się, czy ten typ biżuterii będzie dla nas odpowiedni- nawet jeśli nie był to nasz początkowy faworyt.

Obrączki z różowego złota – czy to dobry wybór?

Na pewno przed zakupem pojawi się pytanie, czy wybór tego rodzaju złota to trafna decyzja. Dobrej jakości różowe złoto będzie tak samo wartościowe, jak pozostałe typy złota. Typ obrączki różowe złoto może być nawet bardziej trwały, ze względu na obecność miedzi, która zwiększa twardość materiału. Trwałość nie zależy zatem od koloru złota. Ten rodzaj biżuterii będzie świetnym wyborem dla osób, które w obrączkach szukają czegoś nietypowego. Obrączki z różowego złota na rynku dostępne są także w wielu wariantach. Można postawić na te bardziej tradycyjne- pół okrągłe lub tzw. płaskie. Szeroka gama dostępnych kamieni pozwoli dobrać ten typ obrączki do niemal każdych potrzeb. Poza tym obrączki różowe złoto można także spotkać w różnych fakturach- błyszczącej, matowej, satynowej czy też modnej ostatnio młotkowanej. 

Obrączki z różowego złota w zależności od zestawienia- modelu, faktury, kamienia mogą być bardziej klasyczne i eleganckie lub bardziej wyróżniające się. Warto zastanowić się nad tym typem złota, jeśli chcemy odejść od klasycznego, żółtego odcienia. Wśród jubilerów znajdziemy wielu amatorów tego typu złota, a ich opinie na temat różowego złota są bardzo dobre. Warto zatem przy wyborze obrączek skorzystać z rady doświadczonych złotników. To da nam gwarancję wyboru wymarzonych obrączek, które mimo upływu lat nadal będą świetnie wyglądały!