1 grudnia 2023

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – dlaczego warto to zrobić?

Zakup samochodu to zawsze duży wydatek, niezależnie od tego, czy jest to Twoje pierwsze auto  czy któreś z kolei, ponieważ za każdym razem chcesz zbliżyć się do realizacji marzeń o idealnym pojeździe. Nic nie powinno Ci więc stać na drodze do pełnej satysfakcji z zakupu. Ceny samochodów używanych są zdecydowanie bardziej atrakcyjne od ich nowych odpowiedników, a co za tym idzie, zapewne i Ty wybrałeś ten sposób kupna. Choć jest to finansowo korzystniejsza opcja, często zdarza się, że opis samochodu nie zgadza się z jego faktycznym stanem. Dzieje się tak dlatego, że sprzedawca chce otrzymać jak największą sumę za sprzedaż swojego pojazdu. W efekcie Ty możesz zapłacić za samochód więcej niż powinieneś. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który dokładnie sprawdzi auto, abyś był pewny, na co wydajesz pieniądze.

Pamiętaj, że to Twoje prawo

Jako kupujący masz prawo, a wręcz zdroworozsądkowy obowiązek, aby sprawdzić, czy zakup zgadza się z oczekiwaniami i opisem. Kodeks Cywilny wyraźnie mówi o tym, że sprzedający ma obowiązek zamieszczanie prawdziwych informacji w ogłoszeniu o sprzedaż auta. Tak więc już tutaj można rozpoznać uczciwego sprzedającego, dlatego że jeśli nie ma on problemu z tym, abyś sprawdził dany samochód u specjalisty, zapewne nie ukrywa niczego, co mogłoby zaniżyć wartość pojazdu.

Jazda próbna

Sprawdzanie samochodu przed kupnem jest niezwykle ważne, ale przecież doskonale wiemy, że nie zrobisz tego, zanim nie spróbujesz się przejechać autem, które planujesz kupić. Jest to bardzo ważny aspekt sprawdzania auta, ale musisz pamiętać, że nie sprawi on, że specjalistyczna kontrola stanie się niepotrzebna.

Gdy już wsiądziesz pierwszy raz za kółko, sprawdź następujące rzeczy:

  • kontrolki na desce rozdzielczej– dbaj o swoje bezpieczeństwo,
  • pracę rozrusznika,
  • stan hamulców –jak szybko reagują,
  • czy samochód nie schodzi sam na jedną ze stron – wybierz czystą, prostą drogę na pierwszą przejażdżkę,
  • różnego rodzaju nieprzyjemne wonie.

Oczywiście to tylko podstawowe rzeczy, ale warto je sprawdzić, zanim udamy się do specjalisty, skoro już i tak mamy ku temu okazję podczas jazdy próbnej.

Specjalistyczne sprawdzenie – dlaczego warto?

Sam możesz sprawdzić wiele, a jeżeli dodatkowo znasz się na samochodach i ich mechanice – jeszcze więcej. Jeśli jednak nie posiadasz specjalistycznych narzędzi, szczególnie jeśli chodzi o najnowsze pojazdy, trudno będzie skontrolować wszystko tak, byś zyskał pewność, że samochód jest w dobrym stanie. Specjaliści wiedzą też o różnych drobnych szczegółach dotyczących poszczególnych modeli samochodów i dzięki temu sprawdzają również to, o czym trudno pomyśleć od razu – na przykład o przełączniku zespolonym w Peugeot’ie 206.

Wykwalifikowane firmy, takie jak Autotesto, zatrudniają specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i wykształceniem technicznym, którzy rzetelnie sprawdzą każde auto, a na końcu sporządzą dokładny raport dotyczący stanu danego samochodu.

Co dokładnie zostanie sprawdzone?

Sprawdzenie samochodu przed kupnem z Autotesto jest bardzo dokładne, gdyż procedura ta zawiera w sobie aż 350 punktów kontrolnych, które mają za zadanie dokładnie ocenić stan Twojego przyszłego auta. Postarajmy się jednak w jakimś zakresie przybliżyć, jak wygląda ta inspekcja.

Podczas kontroli na pewno zostaną sprawdzone:

  • informacje na temat auta – wszystkie dokumenty dostarczone przez sprzedającego, a wszelkie niezgodności i braki zostaną dokładnie odnotowane,
  • stan oświetlenia – inspekcja pozwoli na sprawdzenie, czy zamontowane lampy są oryginalnymi i czy są one w dobrym stanie,
  • oprogramowanie samochodu – poprzez diagnostykę komputerową zostaną sprawdzone wszystkie kody błędów i inne możliwe wady software’u,
  • stan kół i ogumienia – jako, że to jeden z ważnych aspektów bezpieczeństwa, jest sprawdzany niezwykle dokładnie – czy nadaje się na dane drogi, porę roku i czy wiek ogumienia pozwala na dalszą jazdę,
  • stan komory silnika – dokładnie zostaną sprawdzone płyny eksploatacyjne, konstrukcja i jej możliwe wady.

Jest to oczywiście tylko część tego, co zostanie poddane kontroli, ale daje to pewien zarys precyzji inspekcji. To, co dokładnie będzie kontrolowane, zależy często od specyfiki danego pojazdu.

Jeśli szukasz firmy sprawdzającej samochody przed kupnem, która ma świetne opinie wśród klientów, Autotesto jest bardzo dobrym wyborem. Wieloletnie doświadczenie pracowników, rzetelność, szybkość pracy, jak i dostępność na terenie całej Polski sprawia, że klienci oceniają tę firmę bardzo pozytywnie.