14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

5 zalet narożników wypoczynkowych

Urządzenie pokoju zwanego często pokojem dziennym, wbrew pozorom nie jest takie proste. Oczywiście należy przygotować go tak, by domownicy mogli w nim się dobrze czuć, jednocześnie jednak taki pokój musi spełniać określone role. Powinien być miejscem wygodnego wypoczynku, a także posiadać meble, na których można wygodnie usiąść, a nawet się położyć. Na pewno tego nie zapewnią najwygodniejsze fotele, choć i one w takim pokoju powinny się znaleźć. Konieczne jest także coś większego. Mebel, na którym można usiąść, w razie potrzeby nawet się położyć. Mebel ładny, komponujący się z wyglądem pomieszczenia. Idealnie sprawdzi się w takim miejscu narożnik z funkcją spania.

Dlaczego akurat narożnik?

Narożniki w przeciwieństwie do kanap, rozkładanych tapczanów czy foteli z funkcją spania, mają wiele zalet, dzięki którym sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, w tym w pokojach dziennych. Najważniejsze zalety narożników to między innymi:

  1. Wygląd i wielkość

Narożniki wypoczynkowe to meble, które wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie. Pięknie prezentują się w każdym pomieszczeniu o odpowiedniej wielkości. Doskonale dopełniają wystrój pokoju. Są na tyle duże, że nie ma potrzeby umieszczania w nim dodatkowych mebli, co w przypadku kanap wypoczynkowych jest standardem. Kanapy są mniejsze, więc chcąc uniknąć efektu „pustej ściany”, trzeba obok nich ustawić choćby jakieś elementy dekoracyjne, a często dodatkowe meble. Oczywiście by narożnik spełniał funkcję wypoczynkową, warto pomyśleć o dokupieniu do niego jakiejś ławy, by siedząc na narożniku, można było przed sobą coś postawić. Narożniki z funkcją spania, są jednak rozkładane. Posiadając taki, trzeba zdecydować się na ławę, którą będzie można swobodnie odsunąć przed rozłożeniem narożnika. Sprawdza się tu doskonale ława na kółkach.

  1. Wygodna użytkowania

Narożniki wypoczynkowe są dużo wygodniejsze od kanap czy foteli. Wygodnie na nich usiąść, mogą służyć jako miejsce dla wielu osób. W zależności od wielkości mogą służyć jako miejsce do spania nawet dla 2-3 niespodziewanych gości. Nawet drobne przemeblowania w pokoju, choćby zmiana miejsca ustawienia telewizora, nie wymagają najczęściej przestawiania narożnika. Przesiadając się na inną jego część, nadal można oglądać telewizję.

  1. Łatwe do utrzymania w czystości

Warto wspomnieć, że narożniki wypoczynkowe bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wykonane z dobrej jakości materiałów, rzadko ulegają zabrudzeniom. Często elementy siedziska są ściągane, a ich zewnętrzny materiał można z powodzeniem rozpiąć, zdjąć z elementów siedziska i choćby wyprać w pralce. Oczywiście nie wszystkie narożniki wypoczynkowe mają taką zaletę, dlatego warto to sprawdzić już w chwili zakupu.

  1. Można je rozmontować

Niemałą zaletą narożników wypoczynkowych jest możliwość ich rozmontowania i zmontowania. To ogromny plus już na etapie wnoszenia ich do domu czy mieszkania, a nawet na etapie przewożenia ich ze sklepu. Kilka osobnych elementów dużo łatwiej wnieść do domu, czy po schodach do mieszkania, niż – na przykład – dużą i nierozbieralną kanapę. Ewentualne przemeblowanie w domu, też dzięki temu jest dużo łatwiejsze. Narożnik można rozmontować i w częściach przenieść do innego pomieszczenia.

  1. Wystarczą na wiele lat

Narożniki wypoczynkowe to meble, których trwałość można mierzyć w latach. Nie ma w nich sprężyn, które z czasem pękają, nie ma skomplikowanych mechanizmów. Z reguły siedziska i oparcia posiadają w sobie gąbkę, którą można wymienić. Dlatego nawet nieco zniszczone, bardzo łatwo doprowadzić do idealnego stanu. Bardzo ważne jest też to, że w przeciwieństwie do kanap, tapicerowane są w nieco inny sposób. Materiał nie jest aż tak bardzo naciągnięty, nie posiada zbyt wielu elementów ozdobnych co poprawia komfort siedzenia, ale co więcej, przyczynia się do większej trwałości mebla. Materiał rzadziej pęka, rzadziej ulega rozdarciu, nie traci z czasem swojego idealnego wyglądu, mniej się wyciera.

Podsumowując

Warto rozważyć zakup narożnika wypoczynkowego. To mebel, który sprawdzi się w wielu domach czy mieszkaniach. Dbając o niego, można też mieć pewność, że nawet po wielu latach użytkowania, będzie wciąż wyglądać idealnie. Oczywiście wiele zależy od samego narożnika, zawsze więc, pamiętając o tym, że to inwestycja na dłuższy czas, warto stawiać na narożniki renomowanych producentów. Warto kupować meble tapicerowane dobrej jakości, okute materiałami odpornymi na zabrudzenia i przypadkowe zniszczenia.