19 czerwca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Młynek do kawy – ręczny czy elektryczny?

Kawa jako napój już od wielu lat gości w polskich domach. Niepowtarzalny smak oraz solidna dawka kofeiny stanowią zazwyczaj wystarczające powody do tego, aby zaserwować sobie przynajmniej filiżankę dziennie. W ostatnim czasie dużą popularność zyskują również ziarna kawy, które za pomocą młynków można rozgnieść w zaciszu swojego domu i przygotować następnie pyszną i świeżą kawę. Jaki młynek warto wybrać?

Ręczny młynek do kawy

Ręczny młynek do kawy to z całą pewnością rozwiązanie dla osób, które nie mają wiele miejsca w kuchni. Jeżeli przy każdy zakupie sprzętu kuchennego obawiamy się, że nie znajdziemy dla niego miejsca w kuchni, ręczny młynek może być rozwiązaniem naszych problemów. Dzięki niewielkim rozmiarom młynek bez problemu mieści się w dłoni. Możemy go zatem przechowywać w szafce, gdzie na pewno znajdzie dla siebie miejsce. Młynki ręczne nie potrzebują również prądu, a więc nie muszą znajdować się w pobliżu źródła energii. Dzięki temu kontakt pozostaje wolny dla urządzeń, które prądu wymagają, a sam młynek można przechowywać w dowolnym miejscu. Inną zaletą tego rodzaju młynków jest oczywiście cena. Jest ona znacznie niższa niż w przypadku elektrycznych młynków do kawy. Jest to zatem dobra informacja dla osób, które dopiero teraz rozpoczynają swoją przygodę z kawą.

Mało osób wie, że ręczny młynek do kawy rewelacyjnie sprawdzi się także podczas naszych podróży. Z całą pewnością zmieści się do plecaka, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby towarzyszył nam w pracy lub przy okazji wyprawy w góry.

Elektryczny młynek do kawy

Elektryczne młynki do kawy są idealną opcją dla osób, które nie mają tak wiele czasu, aby samodzielnie mielić ziarna kawy. W ciągu kilku lub kilkunastu sekund jesteśmy w stanie zmielić tyle ziaren, ile za pomocą młynka ręcznego musielibyśmy mielić co najmniej kilka minut. Tak zmielone ziarna kawy możemy od razu zaparzyć i wypić. Oczywiście istnieją wady takiego rozwiązania. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, elektryczny młynek do kawy musi mieć dostęp do źródła prądu. Istnieje zatem konieczność ustawienia młynka blisko kontaktu. Ponadto młynki elektryczne zajmują znacznie więcej miejsca niż tradycyjne, zatem będą stanowić odpowiedni wybór, jeżeli mamy sporą kuchnię. Dodatkowo młynki elektryczne są znacznie cięższe, więc na wstępie musimy wykluczyć możliwość używania go w pracy lub podczas dłuższych podróży. Młynek elektryczny to również znacznie większy wydatek, niż w przypadku młynka ręcznego. Te aspekty bardzo często dyskwalifikują elektryczny młynek do kawy w naszych oczach.

Młynek do kawy ręczny czy elektryczny – podsumowanie

Przed zakupem młynka zawsze zadajemy sobie pytanie: ręczny czy elektryczny? Powyżej przedstawiono zalety i wady każdego z rozwiązań. Z całą pewnością można stwierdzić, że ręczny młynek do kawy znajdzie zastosowanie w większości przypadków. Czynnikami decydującymi może być możliwość transportu takiego młynka oraz stosunkowo mało miejsca, które zajmuje on w naszej kuchni. Oczywiście nie bez znaczenia jest również cena. W przypadku gdy zaczynamy naszą przygodę z kawą, może ona mieć bardzo duże znaczenie w podjęciu decyzji. Ponadto warto pamiętać, że obsługa elektrycznego młynka do kawy wymaga częstego zaglądania do instrukcji obsługi. Wiąże się to z tym, że elektryczne młynki mają zazwyczaj dosyć sporo opcji do wyboru. Jest to zatem alternatywa dla osób, które mają więcej czasu. Ręczny młynek do kawy absolutnie nie potrzebuje żadnych szczegółowych instrukcji i w ciągu jednego dnia możemy nauczyć się jego obsługi.

Przy samym wyborze młynka warto jednak posiłkować się opinią specjalistów w tym zakresie. Przed samym zakupem warto dowiedzieć się wszelkich szczegółów dotyczących konkretnego młynka do kawy. Pozwoli nam to nie tylko poszerzyć wiedzę w tym temacie, ale również ustrzec się przed zakupem niewłaściwego produktu. Mielenie kawy przez wielu ludzi uważane jest za rytuał. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby był on przeprowadzany produktem wątpliwej jakości.