14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Gdzie kupić kominki w Szczecinie?

Kominki pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Nie tylko ogrzewają domy, ale i je ozdabiają. Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków. Często zatem dla wielu właścicieli powoduje to niemały dylemat przy wyborze tego konkretnego. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy wyborze kominka oraz to gdzie taki najlepiej kupić.

Rodzaje kominków

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje kominków. Jednym z takich rodzajów są modele otwarte. Cechuje je nieco mniejsza moc grzewcza. Z tego też powodu najczęściej pełnią one w domach funkcję ozdobną. Mniejsza moc grzewcza wynika tu z dwóch powodów. Po pierwsze, spora część ciepła po prostu ucieka z konstrukcji otwartej. Po drugie, z powodu dopływu powietrza drewno w kominku znacznie szybciej się spala. Kominki otwarte najczęściej wykonywane są z cegły oraz ozdabiane estetycznymi i oryginalnymi materiałami, takimi jak np. kafle ceramiczne. Ten rodzaj kominka to dobry wybór dla osób, którym zależy na tym, aby pełnił przede wszystkim funkcję dekoracyjną w salonie.

Drugim rodzajem kominków są piecyki wolnostojące. Cieszą się one coraz większą popularnością. Może on znakomicie pełnić funkcję dekoracyjną. Dostępne są bowiem w różnych kształtach i rozmiarach. Cechuje je spora moc grzewcza. Dużą zaletą piecyków wolnostojących jest na pewno to, że ich postawienie nie wymaga większych prac budowlanych. Pamiętać trzeba, że jeśli piecyk wolnostojący pełnić ma funkcję grzewczą, a nie tylko ozdobną, to musi być to model większych rozmiarów. Wyróżniając różne rodzaje kominków, koniecznie wspomnieć należy jeszcze o tych gazowych i elektrycznych. Kominki gazowe spalają drewno, ale działają na podobnej zasadzie jak kuchenki gazowe. Z kolei przy kominkach elektrycznych nie jest potrzeba żadna dodatkowa instalacja oprócz instalacji elektrycznej.

Wybór kominka

Wybór kominka do domu nigdy nie powinien być przypadkowy. Pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów. Urządzenia różnią się od siebie swoją konstrukcją i zasadą działania. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając kominek? Po pierwsze, bardzo istotna jest moc grzewcza. Musi być ona dobrana pod kątem metrażu domu lub pomieszczenia, które kominek ma ogrzewać. Warto jest się tu skonsultować z fachowcem, najlepiej u producenta, od którego planuje się kominek zakupić. Jeśli wybierze się zbyt duży, to może to skutkować jego szybkim zabrudzaniem się sadzą. Z kolei, jeśli wybierze się kominek zbyt mały, to może to doprowadzić do jego przeciążenia i uszkodzenia.

Drugim ważnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając kominek, jest ruszt. Kominek zakupić można z rusztem bądź bez niego. W pierwszym przypadku spalanie drewna przebiegać będzie szybciej. W drugim kominek będzie nieco mniej wydajny. Wybierając model, nie można zapomnieć o kwestii komory spalania, czyli najważniejszym elemencie. Komora spalania ma bezpośredni wpływ na wydajność i bezpieczeństwo. Powinna ona zapewniać właściwy przepływ powietrza. Ważnym zadaniem jest również to, aby zapobiegała ona wydostawaniu się niedopalonych jeszcze gazów do kominka. W innym wypadku skutkować może to obniżeniem wydajności konstrukcji kominka. Pamiętać także trzeba, aby palenisko wyłożone było wykładziną żaroodporną. Dokonując wyboru, oczywiście uwagę zwrócić należy również na względy estetyczne. Kominek musi pasować do aranżacji pomieszczenia tak, aby wszystko stanowiło spójną całość.

Zakup kominka

Na rynku dostępne są różne kominki oferowane przez wielu producentów. Decydując się na zakup konkretnego modelu, postawić powinno się na dostawcę renomowanego i sprawdzonego. Wysokiej jakości kominki Szczecin oferuje Szczecińskie Centrum Kominkowe. Firma od wielu lat dostarcza nowoczesne urządzenia wiodących producentów. Liczyć można tu nie tylko po prostu na zakup kominka, ale również na fachowe doradztwo w zakresie jego wyboru. Umożliwia to zakup sprzętu zapewniającego oszczędności i wpasowującego się w uwarunkowania architektoniczne.