11 grudnia 2024

Twoje miejsce w internecie

Projektowanie wnętrz – etapy

Klienci bardzo często nie wiedzą, czego mogą się spodziewać w czasie procesu projektowania wnętrz i ich pogląd na temat tego, jak wygląda praca z tym związana, bardzo często jest mylny. Jak przebiega to w praktyce i jak realizuje się poszczególne etapy projektowania wnętrz?

 

Projektowanie wnętrz – kolejne etapy

 

Kiedy rozpoczynasz współpracę ze specjalistami zajmującymi się projektowaniem wnętrz, możesz spodziewać się, że realizacja wszystkich zadań zostanie zorganizowana poprzez podzielenie na kilka segmentów postępujących po sobie procesów. Etapy mogą różnić się od siebie w zależności od projektu, jego skali i odmiennej charakterystyki, dlatego inny pogląd na tę kwestie możesz znaleźć tutaj:

https://rafael-design.com/etapy-projektowe/.

 

  1. Etap planowania strategicznego

 

Pierwszym krokiem, podejmowanym przy realizacji projektu, jest sprawdzenie i ocena miejsca pracy, a także przeprowadzenie odpowiedniej inspekcji. W przeciwieństwie do dziedziny budownictwa, projektowanie wnętrz wymaga bardziej szczegółowego i spersonalizowanego podejścia do wykonania założonego projekty. Wymagającym jest wejście w buty klienta i dobre go poznanie.

 

Specjaliści przeprowadzą wywiad z Tobą i Twoją rodziną, aby przy planowaniu swoich działań mogli wziąć pod uwagę Wasz styl życia, obecność zwierząt domowych, otoczenie Twojego domu oraz sposób, w jaki lubisz w nim przebywać. To wszystko pomaga stworzyć indywidualny projekt, który wprowadzony w życie będzie najbardziej opowiadał Twoim gustom i potrzebom.

 

  • Gromadzenie informacji o kliencie.
  • Określenie budżetu projektu.
  • Ustalenie ram czasowych realizacji.

 

  1. Etap pracy koncepcyjnej

 

Podczas fazy koncepcyjnej projektanci starają się dodać jak najwięcej funkcjonalność do Twojego wnętrza. Nowoczesny klient najczęściej preferuje otwarte przestrzenie, oznacza to, że projektanci muszą dopracować swoją koncepcję tak, aby nie zakłócała tej ważnej kwestii. Wszystkie etapy projektowania wnętrz są ważne w komponowaniu przestrzeni do ogólnego stylu, jednak fundament wszystkich prac powstaje właśnie tutaj. Najczęstszą metodą jest tworzenie szkiców przy konsultacji ze zleceniodawcą, do którego zawsze należy ostatnie słowo.

 

  • Ilustrowanie wstępnych założeń projektu z wykorzystaniem planu przestrzeni.
  • Przelewanie pomysłów na szkice i wysyłanie ich do klienta.

 

  1. Etap rozwoju projektu

 

Kiedy projekt będzie już zatwierdzony, przychodzi czas na największą pracę kreatywną. Ta faza polega przede wszystkim na dodaniu wszystkich szczegółów do Twojego projektu i wypełnienie go nimi, co zasadniczo jest esencją projektowania wnętrz. To szansa do wykazania się pomysłowością projektantów, działających w ramach wybranych stylów architektonicznych i wymagań klienta. Właśnie tutaj ma miejsce dobór i dopasowanie wyposażenia wnętrza oraz detali wizualnych. Każdy począwszy od wykończenia po podłogi po układ mebli jest zsynchronizowany z zatwierdzonym przez zleceniodawcę projektem.

 

  • Dalsze rozwijanie fundamentów i założeń projektu.
  • Ustalenie szczegółów dotyczących wykończenia, kolorystyki, materiałów, umeblowania itp.
  • Stworzenie wizualizacji 3D i wysłanie jej do zatwierdzenia przez zleceniodawcę.

 

  1. Etap dokumentacji technicznej

 

Po ostatecznym zatwierdzeniu finalnej formy całego projektu, rozpoczynają się pracę nad zestawem rysunków architektoniczno-budowlanych. Powstałe dokumenty będą niezbędne dla wykonawców realizacji prac; stolarzy, płytkarzy, elektryków itp.

 

  • Przełożenie zatwierdzonego projektu na dokumentację techniczną.
  • Dokładne oszacowanie kosztów na podstawie danych technicznych.

 

  1. Faza budowy i nadzoru prac

 

Gdy wszystko jest już dopięte na ostatni guzik, zaczyna się rzeczywista praca nad wcieleniem projektu w życie. Oczywiście bardzo ważny jest nadzór nad postępem działań, aby upewnić się, że zgodność z założeniami planu i intencjami projektowymi jest całkowicie dotrzymywana. To ostatni etap, po którym całość projektu jest już ukończona i oddana do użytku klientowi.

 

  • Rozpoczęcie prac budowlanych i aranżacyjnych.
  • Nadzór nad zgodnością ze specyfiką projektu określoną w dokumentacji.