26 kwietnia 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

rzepak

Gdzie oddać zużyty olej roślinny?

Zużyty, przypalony olej roślinny jest problemem zarówno w punktach gastronomicznych, jak i gospodarstwach domowych. Chociaż skala wytwarzania tego odpadu jest inna, to problem z prawidłową utylizacją  pozostaje niezmienny. Gdzie oddać zużyty olej roślinny, żeby wszystko odbyło się  zgodnie z prawem? Czy mniejsze ilości oleju można po prostu wylać do kanalizacji? Jak rozwiązać kwestię tłustego odpadu w restauracjach i barach?

Czego nie należy robić ze zużytym olejem posmażalniczym?

Zużyty olej roślinny stanowi dość problematyczny rodzaj odpadu.  Nawet  obecnie, kiedy segregacja odpadów jest powszechną procedurą postępowania ze śmieciami, wiele osób nie wie, co zrobić z olejem. O ile plastiki, papier, szkło czy drobne przedmioty metalowe bez trudu  przydzielamy do określonych kontenerów, o tyle tłuszcze roślinne sprawiają kłopot. Niektórym wydaje się, że powinniśmy wyrzucać je do bioodpadów, jednak nie jest to prawdą. Technologie kompostowania bioodpadów nie są przystosowane do rozkładu tłuszczów.

Oleju nie należy również wylewać w żadnych przypadkowych miejscach, takich jak zagłębienia w ziemi czy cieki wodne. Zużyta frytura zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych i bardzo poważnie obciąża środowisko naturalne. Może również stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Także wylewanie oleju do kanalizacji nie jest dobrym pomysłem. Olej, kiedy wystygnie, łączy się z innymi stałymi zanieczyszczeniami obecnymi w rurach, tworząc zatory tłuszczowe. Mogą one doprowadzić do całkowitego zapchania przepływu w kanalizacji. Ich usuwanie jest kosztowne i kłopotliwe. Gdzie oddać zużyty olej roślinny, żeby uniknąć takich problemów?

Zużyty olej roślinny – gdzie oddać fryturę z restauracji?

W restauracjach i wszelkich innych punktach gastronomicznych dochodzi do produkcji wielu litrów zużytego oleju smażalniczego w każdym miesiącu działalności. Odpadu tego nie można wyrzucać ani wylewać na własną rękę, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Gdzie oddać zużyty olej roślinny z restauracji?

Zgodnym z prawem sposobem na pozbycie się zużytego oleju jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się skupem i przetwórstwem zużytej frytury. Firmy te zapewniają specjalne pojemniki do przechowywania zużytego tłuszczu oraz regularny odbiór własnymi, przystosowanymi do transportu tego rodzaju odpadów samochodami. Częstotliwość odbioru oleju klient może dostosować do własnych potrzeb. Odbiorca wystawia Kartę przekazania odpadu, dzięki czemu restaurator posiada poświadczenie, że utylizacja odbyła się zgodnie z wymogami prawa.

Gdzie oddać zużyty olej roślinny z domowej kuchni?

Co jednak zrobić ze znacznie mniejszymi ilościami oleju, powstającymi w domowych kuchniach? Gdzie wylać olej z frytkownicy lub tłuszcz po smażeniu pączków? Okazuje się, że prawidłowym sposobem pozbycia się takiego odpadu jest przelanie oleju do zakręcanej, plastikowej butelki i wyrzucenie do kontenera na odpady zmieszane. Wielu osobom jednak takie rozwiązanie nie wydaje się zbyt ekologiczne. Razem z olejem do śmieci trafia bowiem butelka, której miejscem jest zupełnie inny pojemnik.

Można więc zdecydować się na zbieranie oleju przez jakiś czas do większego pojemnika, a następnie przekazanie do punktu PSZOK. Stamtąd olej zostanie odebrany przez przedsiębiorstwo specjalizujące się w skupie, przetwórstwie i utylizacji oleju spożywczego.

W niektórych miastach udostępniono również specjalne olejomaty. Są to kontenery przeznaczone do zbiórki  zużytego oleju spożywczego od mieszkańców. Do olejomatu wrzuca się olej w zakręcanych butelkach PET. W tym przypadku nie trzeba się jednak martwić o nieprawidłową segregację plastiku. Firma odbierająca odpady z olejomatów dokona dalszej segregacji i recyklingu oleju oraz plastiku opakowania we własnym zakresie.  Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, z punktu widzenia odpowiedzialności środowiskowej. Nawet niewielkie ilości zużytego oleju, które przedostają się do zbiorników wodnych, wód podziemnych i gleb stanowią potencjalne zagrożenie dla żyjących tam organizmów.