19 kwietnia 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Gdzie wyrzucać folię stretch?

Folia typu stretch jest produktem o bardzo szerokim zakresie stosowania. Jej podstawowe zadanie polega na ochronie zapakowanego w nią materiału. Powszechnie i bardzo chętnie używa się jej we wszystkich gałęziach przemysłu, rolnictwie, prywatnie w gospodarstwach domowych, transporcie, sklepach, hurtowniach itp. Użytkownicy bardzo ją cenią, a producenci zapewniają szeroką gamę dostępnych kolorów, szerokości i długości w zależności od przeznaczenia.

 

Cechy charakterystyczne folii

 

Proces produkcji tego materiału jest dość skomplikowany. Powstaje z połączenia takich tworzyw sztucznych, jak polietylen, polipropylen oraz kopolimer. Cechami charakterystycznymi folii stretch są duża rozciągliwość i łatwość dopasowania się do kształtu przedmiotów nią zabezpieczanych. Jest miła w dotyku oraz nie szeleści. Umożliwia zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują nieregularne, podłużne, zaokrąglone czy kanciaste kształty. Stanowi mocny materiał, pomimo rozciągliwości bardzo dobrze stabilizuje zawinięty produkt. Jak na folię przystało, doskonale chroni przed wilgocią, kurzem, pyłem i wieloma uszkodzeniami. Ze względu na jej cechy jest idealnym produktem do pakowania, przechowywania oraz zabezpieczania towaru w trakcie transportu.

 

Czy kolor folii ma znaczenie?

 

Na rynku dostępne są różne warianty i kolory folii w zależności od tego, do czego ma zostać użyta. Materiał o czarnym kolorze bardzo często wykorzystuje się do pakowania przedmiotów przewożonych na duże odległości ze względu na dużą odporność na rozdarcia. Ciemnozielona, srebrna, a czasem biała znajduje zastosowanie w rolnictwie, podczas produkcji pasz dla zwierząt oraz zabezpieczania kiszonek. Folia stretch stosowana w gastronomii posiada atest dopuszczający ją do kontaktu z żywnością. Inne kolory z powodzeniem wykorzystywane są przy zabezpieczaniu towarów, dla których wskazane jest, aby ukryć zawartość opakowania przed wzrokiem osób postronnych.

 

Co zrobić z zużytą folią stretch? Gdzie wyrzucić taki odpad?

 

Ze względu na powszechność stosowania warto wiedzieć, gdzie wyrzucać folię stretch. Jak każde tworzywo sztuczne, tak samo materiał ten rozkłada się w środowisku bardzo długo i z tego też powodu podlega takiej samej segregacji, jak inne produkty powstałe z plastiku. Należy umieszczać ją w pojemnikach przeznaczonych dla takich materiałów, które zazwyczaj charakteryzują się żółtą barwą. Sporo osób ma kłopot z tym, że nie wie, jak dobrze segregować odpady, ponieważ czasami pojemniki do segregacji są opisane w odmienny sposób od tego ogólnie przyjętego. W takiej sytuacji dobrze jest zasięgnąć informacji u osoby odpowiedzialnej za wywóz śmieci z kubłów.

 

Jak dobrze przygotować odpady do wyrzucenia?

 

Zanim odpady trafią do odpowiednich pojemników, należy je dobrze przygotować. Ponieważ folie używa się do pakowania różnych przedmiotów, często mają naklejki lub są zabrudzone jakąś substancją, którą zabezpieczały. Dlatego najpierw należy je oczyścić, oddzielić inne materiały, zdjąć naklejki itd. Dopiero tak przygotowaną folię stretch do segregacji można umieścić w pojemniku na odpady. Nie należy wyrzucać jej do tzw. śmieci zmieszanych, gdyż trafi na ogólne wysypisko i nie dostanie szansy na poddanie recyklingowi. Będzie natomiast stanowiła zagrożenie dla środowiska przez długi czas, zanim ulegnie rozkładowi. 

 

Dlaczego tak ważna jest właściwa segregacja?

 

Właściwa segregacja odpadów ma bardzo duże znaczenie dla ludzi, środowiska naturalnego i przyszłych pokoleń. Ze względu na długość rozkładania się w środowisku tworzyw sztucznych bardzo ważne jest, aby trafiały one do właściwych pojemników. Dzięki temu otrzymają możliwość poddania recyklingowi i ponownego zastosowania.

Odpowiednia segregacja odpadów ma również duże znaczenie dla zmniejszenia niszczącego działania przy eksploatacji surowców. Dzięki wiedzy, gdzie należy wyrzucić folię stretch i zastosowania jej w praktyce, zwiększa się możliwość wykorzystania materiałów do ponownego użycia, a tym samym ograniczeniu ulega niszczące działanie zalegających odpadów.