19 czerwca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Zapchany prysznic

Jak odetkać zapchany prysznic – domowe sposoby

W odpływie prysznica osadza się wiele zanieczyszczeń, w tym włosy i pozostałości po kąpieli. Niedrożny syfon uniemożliwia swobodne korzystanie z łazienki, dlatego należy zadbać o jego oczyszczenie. W przypadku zatkanego prysznica domowe sposoby na jego udrożnienie mogą okazać się wystarczające. Jak poradzić sobie z problemem? Jak odetkać syfon bez pomocy fachowców?

Domowe metody na udrażnianie rur

Popularną techniką usuwania niedrożności z syfonu jest zastosowanie sody oczyszczonej oraz octu. Składniki te znajdują się w niemal każdej kuchni, a ich połączenie skutkuje wywołaniem reakcji udrażniającej odpływ. Oprócz sody i octu należy przygotować szmatkę i gorącą wodę, a po przeprowadzeniu operacji nie wolno używać odpływu przez co najmniej kilkadziesiąt minut.

Oto przepis na to, jak odetkać zapchany prysznic sodą oczyszczoną i octem:

  • Wsyp do odpływu 1-2 opakowania sody oczyszczonej.
  • Całość zalej kubkiem octu.
  • Odpływ zatkaj przygotowaną szmatką, aby uniemożliwić wypłynięcie substancji na zewnątrz.
  • Po kilkudziesięciu minutach zalej odpływ wrzącą wodą. Dla uzyskania lepszego efektu możesz odczekać nawet kilka godzin przed wlaniem wody do odpływu.

Zator zalegający w odpływie powinien rozpuścić się po zastosowaniu tej domowej mieszanki. Jeśli jednak jest inaczej, czynność należy powtórzyć lub zastosować inną metodę udrażniania syfonu.

Środki chemiczne do odetkania odpływu

Zapchany odpływ prysznica możesz udrożnić przy pomocy środków chemicznych do usuwania zatorów hydraulicznych. W sprzedaży znaleźć można dziesiątki produktów, które przeznaczone są do samodzielnego stosowania w domu. W przypadku zatkanego odpływu prysznica wystarczy, że wsypiesz preparat do syfonu, a następnie odczekasz kilkadziesiąt minut, aby umożliwić substancji działanie. Zwykle szczegółowa instrukcja zastosowania środka chemicznego znajduje się na opakowaniu. Warto jednak abyś dobrze zabezpieczył swoje dłonie rękawicami ochronnymi, wietrząc jednocześnie wnętrze łazienki z toksycznych oparów.

Mechaniczne sposoby na zapchany prysznic

Przed zastosowaniem środków chemicznych czy sody oczyszczonej, możesz oczyścić zatkany odpływ prysznica w sposób mechaniczny. Istnieje na to kilka sposobów – jednym z nich jest użycie specjalnej spirali kanalizacyjnej, którą kupić można w marketach budowlanych. Popularniejszą metodą jest zastosowanie tradycyjnego, metalowego wieszaka do ubrań lub szydełka. Spiralę, szydełko lub wygięty w haczyk wieszak do ubrań należy włożyć do odpływu prysznica. W przypadku natrafienia na niedrożność należy poruszać narzędziem tak, by usunąć zalegające resztki z odpływu. Odpady można przepychać w głąb kanalizacji lub wyciągać na zewnątrz. W tym celu warto przygotować worek na śmieci oraz gumowe rękawice, które pomogą uporać się z zanieczyszczeniami z odpływu. Po udrożnieniu rury warto zastosować płukanie mieszanką z octu i sody lub za pomocą środków chemicznych. W ten sposób z kanalizacji usunięte zostaną zalegające resztki zanieczyszczeń.

Sygnałem świadczącym o mniejszej przepustowości odpływu jest woda zalegająca w wannie lub brodziku. Aby uniknąć wzywania hydraulika do zatkanego prysznica warto zastosować jedną z opisanych metod już przy pierwszych objawach niedrożności. Można w ten sposób zaoszczędzić czas, pieniądze oraz nerwy.