14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Symbole prania

Symbole prania – co oznaczają?

Obecnie, wśród wielu codziennych zajęć domowych, pranie może wydawać się jedną z najłatwiejszych czynności, ponieważ teoretycznie zajmuje się nim pralka. Rzeczywistość jednak przedstawia się zupełnie inaczej. W celu utrzymania odzieży w dobrym stanie należy ją prawidłowo wyprać i wysuszyć, a do tego potrzebna jest znajomość symboli prania na metkach ubrań.

Symbole prania co oznaczają?

Znaki na ubraniach odnoszące się do samej funkcji prania zobrazowane są przy pomocy pojemnika (miski) z wodą. Sam pojemnik z wodą oznacza możliwość prania ubrań bawełnianych z manualnym ustawieniem temperatury prania, określonej na metce przy pomocy liczb 30, 40, 50 i 60. Pojemnik z wodą z jedną kreską pod pojemnikiem i kropką wewnątrz obrazuje programy do prania odzieży wykonanej z materiałów syntetycznych, które zapobiegają gnieceniu. Naczynie z dwoma kreskami to symbol prania materiałów wełnianych i jedwabnych. Pojemnik z wodą, w którym zanurzona jest dłoń to znak prania symbolizujący konieczność prania ręcznego. Naczynie, w którym znajduje się od jednej do sześciu kropek oznacza pranie w określonej temperaturze, przy czym jedna kropka oznacza temperaturę 30 °, każda kolejna to wzrost temperatury o 10 °, wyjątkiem jest sześć kropek oznaczających temperaturę 95°. Ostatnim znakiem na metce ubrania jest przekreślone naczynie,  symbolizujące brak możliwości prania w pralce, a zarazem konieczność skorzystania z pralni chemicznej w celu wyczyszczenia odzieży.

Symbole suszenia na metkach

Podstawową czynnością po prawidłowym wypraniu ubrań jest ich odpowiednie wysuszenie. Producenci ubrań określają, w jaki sposób należy to wykonać, aby nie zniszczyć swojej garderoby. Symbol suszenia na metce przedstawiany jest przy użyciu kwadratu. Koło wpisane w kwadrat oznacza, iż ubranie można suszyć w suszarce bębnowej. Ten sam symbol z kropką w środku informuje, iż możliwe jest suszenie w suszarce w niskiej temperaturze. Kwadrat z kreską po środku symbolizuje materiały delikatne, dlatego aby nie uległy zniszczeniu, winny suszyć się na płasko. Symbol kwadratu z półkolem wewnątrz to tradycyjne suszenie odzieży na sznurku. Znak suszenia w postaci kwadratu z trzema pionowymi kreskami wewnątrz obrazuje suszenie bez konieczności wyżymania odzieży, np. koszul. Ostatnim znakiem prania, a właściwie suszenia, na metce jest przekreślony kwadrat z wpisanym kołem, oznaczający brak możliwości suszenia w suszarce, właściwsze będzie suszenie prania na sznurze.

Znaki prasowania i czyszczenia na ubraniach

Sposób prasowania ubrań przedstawiony jest przy pomocy symbolu żelazka. Żelazko z jedną kropką oznacza możliwość prasowania danego materiału przy użyciu temperatury do 110°, dwie kropki oznaczają odpowiednio 150°, a trzy 200°. Analogicznie jak wyżej, przekreślone żelazko oznacza brak możliwości prasowania na ciepło.

Nieco mniej popularne są znaki na metkach ubrań dotyczących czyszczenia. Trójkąt informuje, że dany materiał można wybielać i stosować inne środki piorące. Trójkąt z dwoma poprzecznymi kreskami wewnątrz symbolizuje konieczność stosowania delikatnych środków czyszczących, natomiast przekreślony trójkąt oznacza, że nie zalecane jest stosowanie żadnych wybielaczy. Ostatnim charakterystycznym znakiem na metce do prania jest koło. Symbolizuje ono możliwość prania chemicznego. Natomiast przekreślone koło to brak takiej możliwości.

Po rozszyfrowaniu symboli prania na metkach odzieży można zabrać się do tej czynności bez obawy o to, że wybrany sposób prania, suszenia, prasowania lub czyszczenia będzie nieodpowiedni dla danej tkaniny i spowoduje jej zniszczenie.