19 kwietnia 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Czym charakteryzuje się styl grunge?

Współczesna moda, przez swoją różnorodność, stawia przede wszystkim na wyrażanie siebie. Styl grunge stanowi doskonałą propozycję dla osób o silnym charakterze, którym nie brakuje pierwiastka buntownika. Często osoby utożsamiające się z tym stylem, są też fanami klasycznych rockowych zespołów z lat 90., jednak nie stanowi to reguły.

Styl Grunge – geneza historyczna

Początkowo przez grunge określano podgatunek alternatywnej muzyki rockowej, łączącej w sobie elementy hardcore punka, heavy metalu i indie rocka. Styl ten był też określany mianem Seattle Sounds, z uwagi na pochodzenie z amerykańskiego miasta Seattle, w stanie Washington. Chociaż czas narodzin grunge przypada na lata 80., a moment rozwoju i największej popularności w latach 90., za sprawą takich zespołów jak Nirvana, Pearl Jam i Alice in Chains. Sposób, w jaki ubierali się artyści wspomnianych grup, szybko przerodził się w trend powielany także przez ich fanów i jak się okazuje, utrzymał się na topie do czasów współczesnych, a przy tym liczba jego zwolenników stale rośnie.

Styl Grunge męski – czym się charakteryzuje?

Styl Grunge męski stawia przede wszystkim na dużą nonszalancję, podkreślaną często przez oversize’owe swetry i koszule w kratę. To moda typowych ulicznych buntowników, którzy nie zgadzają się z systemem. Charakteryzuje się nie tylko dobrze dobranymi ubraniami, ale także fryzurą zachowaną w nieładzie i różnego rodzaju dodatkami, jak np. rzemienie na szyi, czy nadgarstkach, a także metalowe bransolety, sygnety, chustki i paski z ćwiekami. Wśród butów u panów, przeważają trampki za kostkę, jakie chętnie nosił sam Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana. Stylizacje powinny stawiać na kolory ziemi, takie jak szarości, brązy i czernie. Całość nie powinna przypominać kreacji „od linijki” – liczy się nieład, ciekawa forma, często wzbogacona o przetarcia i dziury. Styl grunge męski udowadnia, że ubrania nie muszą być po prostu funkcjonalne, koszule w kratę można przewiesić w pasie i nie traktować jej, jak okrycia, a jako dodatkową ozdobę. Ponadto jednym z najważniejszych elementów garderoby, którą każdy przedstawiciel stylu grunge powinien posiadać, jest skórzana kurtka, najlepiej ramoneska.

Moda stylu Grunge – męska, czy uniwersalna?

Z uwagi na pochodzenie styl grunge męski stanowi pierwowzór aktualnie panujących trendów. Zespoły, z których czerpano inspiracje, składały się głównie z mężczyzn, stąd też przeświadczenie, że moda ta może dotyczyć jedynie panów. Prawda jest jednak taka, że obecnie zarówno mężczyźni, jak i kobiety chętnie wyrażają siebie w ten sposób. Czym więc charakteryzuje się on u pań? Co różni go on męskiego stylu Grunge?

Tak jak w przypadku mężczyzn, panie ubierające się w tym stylu stawiają na swobodną, nieco niedbałą formę, wyrażoną przez oversize’owe ubrania w kolorach ziemi. Często można się spotkać z obszerną górą w zestawieniu z obcisłymi spodniami, czy legginsami. Nie brakuje także sukienek, które w przypadku tego stylu powinny być proste i luźne, a przy tym niezbyt długie. Przedstawicielki tej mody, często sięgają po mocny, wyraźny makijaż w rockowym stylu, skupiający się na podkreśleniu oczu i ust. Panie także nie boją się mnogości dodatków, czy przetarć oraz dziur występujących na ich ubraniach.

Przedstawiciele współczesnego stylu Grunge

W przeszłości styl ubierania się szedł zazwyczaj w parze z popkulturą, z jaką dana osoba się utożsamiała. W obecnych czasach moda pozwala na dużą różnorodność, wyrażanie siebie, swoich preferencji, które mogą być zmienne i nie podlegają ścisłemu zaszufladkowaniu. Oznacza to, że kraciastą koszulę i trampki może ubrać zarówno zagorzały fan Nirvany, jak i osoba, która na co dzień nie słucha ich muzyki. Współczesny Grunge trafia przede wszystkim do młodych ludzi, którzy chcąc poprzez styl pokazać swój charakter, cenią sobie wygodną i swobodną formę. Barwy ziemi, charakterystyczne dla tego trendu, stanowią kolorystykę, w której dobrze czuje się zdecydowana większość społeczeństwa. Nie oznacza to jednak, że docelowa grupa stylu Grunge już nie istnieje, w dalszym ciągu jest to styl, w którym dobrze będą się czuły jedynie pewne siebie osoby, chcące wyróżnić się z tłumu swoją buntowniczą, rockową stylizacją.