26 kwietnia 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Podłoga z cegły – wady i zalety

Cegła jest powszechnym materiałem budowlanym na zewnątrz domów, ale może być również używana jako alternatywny materiał podłogowy wewnątrz domu. Cegły oferują szereg zalet, które różnią się od tego, co oferują tradycyjne materiały podłogowe. Zrozumienie zalet i wad ceglanych podłóg może pomóc Ci zdecydować, czy podłoga z cegły jest odpowiednia dla Twojego domu.

 

Zalety podłogi z cegły

 

Trwała i odporna

Ceglane okładziny podłogowe są niezwykle trwałe i odporne na zużycie. Wykazują dużą odporność na zużycie i ogień.

 

Gładszy i bardziej rustykalny wygląd

Z upływem czasu, atrakcyjność podłogi z cegły stopniowo wzrasta, nadając jej bardziej miękki i rustykalny wygląd. Z pewnością jest to prosty, ale skuteczny sposób na zapewnienie naturalnego i odpornego na zużycie efektu w pomieszczeniu.

 

Niski koszt

Posadzka ceglana dostępna jest w formie kostki brukowej, tzn. grubość cegieł w przypadku zastosowania ich do pokrycia powierzchni podłogi nie jest taka sama jak w przypadku konstrukcji murowanych. Koszt jest więc dość niski.

 

Cegła utrzymuje ciepłą temperaturę

Wiemy, że w zimnych porach roku, kamienne podłogi mogą być bardzo chłodne. Nie jest tak w przypadku podłóg ceglanych, ponieważ mają one tendencję do utrzymywania ciepła nawet w zimnych porach roku. Można powiedzieć, że ich temperatura jest dość umiarkowana i stała. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym daje to wspaniałe efekty.

 

Podłoga z cegły jest odpowiednia do stosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz

Kolejną absolutnie pozytywną cechą cegieł jest to, że w przeciwieństwie do innych materiałów, blaknięcie nie jest na ogół problemem. Dlatego cegły mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 

Łatwa i szybka konserwacja

Najlepszą częścią ceglanej podłogi jest to, że jej naturalny wygląd skrywa wiele plam i brudu. Ponadto, ich chropowata powierzchnia nadaje się do łatwej i szybkiej konserwacji.

 

Dostępność różnych opcji

Dostępne są różne warianty wzornictwa. Możesz wybierać spośród kształtów, kolorów i wielkości cegły. Rodzaje wzorów dostępnych dla podłóg są również szerokie i zróżnicowane. Każdy wzór może być tak samo wyjątkowy jak inne i nie ma dwóch identycznych ceglanych podłóg.

 

Zrównoważony rozwój

Cegły są produkowane z naturalnych glin i jako takie nie są poddawane żadnym procesom chemicznym, które mogą szkodzić środowisku. Ponieważ cegły mogą wytrzymać długo bez pękania, można je łatwo ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi w celu użycia w innych projektach, zmniejszając obciążenie środowiska związane z tworzeniem nowych materiałów budowlanych.

 

Wady podłogi z cegły

 

Cegły to ciężki materiał

Ponieważ cegły są gęste i ciężkie, mogą być niepraktyczne do instalacji w niektórych miejscach. Oznacza to, że podłogi ceglane mogą nie być idealne do stosowania powyżej pierwszego piętra.

 

Twardość, nieelastyczność

Podłoga z cegły jest bardzo twarda, co oznacza, że może być niebezpieczna w razie upadku, co może być problemem dla małych dzieci i osób starszych. Oznacza to również, że jeśli upuścisz coś delikatnego na ceglaną podłogę, możesz spodziewać się, że pęknie.

 

Podatność na pleśń

 

Cegła nie ulega wprawdzie zniszczeniu przez wodę, ale jest bardzo chłonna i jeśli nie zostanie szybko oczyszczona, nasiąknie wodą i innymi płynami. Tworzy to wilgotne, ciemne środowisko, które może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów, jeśli nie jest odpowiednio czyszczone.

 

Jak zrobić podłogę z cegły?

Podobnie jak inne rodzaje materiałów, cegły są mocowane do podłoża (zwykle płyty betonowej) za pomocą kleju cienkowarstwowego. Po całkowitym wyschnięciu kleju, przestrzenie między cegłami są grupowane w taki sam sposób, jak w przypadku kamienia naturalnego lub płytek ceramicznych. Niektóre cegły podłogowe są dostępne w arkuszach, jak płytki mozaikowe, które są instalowane z zaprawą i mogą być łączone w różnych konfiguracjach, aby stworzyć niestandardowe wzory. Podłogi ceglane nie są trudne w montażu. Do cięcia cegieł potrzebna jest jednak piła do pracy na mokro wyposażona w tarczę diamentową.