14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

sypialnia

Jak urządzić stylową sypialnię?

Sypialnia to miejsce, które nie służy wyłącznie do snu samego w sobie. To pomieszczenie, gdzie możesz odpocząć, zrelaksować się, zebrać myśli i poczuć intymną atmosferę. Dobrze urządzona nowoczesna sypialnia powinna łączyć w sobie trzy cechy – funkcjonalność, wygodę oraz piękno. Wszystko to sprawi, że każdy czas spędzony na łóżku będzie wyjątkowy i zapewni odprężenie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Na co zwrócić uwagę podczas urządzania stylowej sypialni?

Łóżko jako najważniejszy mebel w sypialni

Nie dziwi nikogo, że każda sypialnia posiada łóżko. Zajmuje ono sporą część dostępnej przestrzeni i stanowi centralny punkt wnętrza. Z tego też powodu powinno być wybierane z najwyższą starannością i pieczołowicie sprawdzane pod każdym kątem. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór rozmiarów. Szerokie łóżka dwuosobowe mają najczęściej 160 cm szerokości. Warto już na tym etapie mieć w głowie wstępny projekt sypialni i zastanowić się, czy w pomieszczeniu powinny się znaleźć inne meble, takie jak stoliki nocne, komoda, szafa czy toaletka. Dzięki temu dowiesz się, na jak duże łóżko możesz sobie pozwolić.

W następnej kolejności wybierz materac, ale uwaga – porządnie przetestuj go przed zakupem. Dostosuj go do swoich preferencji oraz ewentualnych schorzeń. Pod kątem wizualnym weź pod uwagę jego wysokość – nowoczesna sypialnia lubi wysokie łóżka kontynentalne, których wysokie materace prezentują się luksusowo oraz zapewniają wygodną pozycję podczas wstawania z łóżka.

Wreszcie przyszedł czas na wygląd samej ramy łóżka. Do wyboru są drewniane, metalowe lub tapicerowane łóżka. Jednymi z najbardziej eleganckich są te obite miękką tkaniną. Wykończone w piękny, fantazyjnie pikowany wzór zapewnią eleganckie wykończenie sypialni. Wybierając stylowe meble do sypialni, warto rozważyć mieniący się welur na obszernym zagłówku, który zmienia barwę w zależności od kąta nachylenia światła. W połączeniu z szykownymi poduszkami można uzyskać bardzo nowatorskie wnętrze.

Miejsce do przechowywania w dobrym guście

Wybierając pozostałe meble do sypialni warto kierować się nie tylko ich pojemnością i funkcjonalnością, ale również prezencją. Powinny być dopasowane do łóżka i całego stylu sypialni. Jeśli zdecydujesz się nowoczesny styl glamour, wybierz stylowe meble wykonane z białego materiału na wysoki połysk. Te, w połączeniu z uchwytami w kształcie kryształów czy diamentów prezentują się bardzo wytwornie. Wykonane w ten sposób szafki nocne z elementami chromowanymi to doskonały wybór do eleganckich i nowoczesnych sypialni. Funkcjonalne okazują się modele z szufladami, w których możliwe jest przechowywanie podręcznych akcesoriów.

Duże meble do sypialni, takie jak szafa lub komoda, to często bardzo przydatne wyposażenie mieszczące niemalże całą garderobę. Małe i przytulne sypialnie nie oznaczają, że trzeba rezygnować z obszernego mebla. Wystarczy wykorzystać nowoczesne trendy, które w sprytny sposób „oszukują” oko. Mowa o lustrzanych frontach – te z pewnością sprawią, że pomieszczenie wyda się jeszcze większe. Odbijając obraz oraz światło tworzą głębię i optycznie powiększają otoczenie. Dodatkowo są bardzo stylowe i świadczą o nowoczesnej aranżacji.

Tekstylia w nowoczesnej sypialni

Stylowe meble potrzebują równie stylowej oprawy. Duże łóżko znacznie lepiej prezentuje się, jeśli ułożysz na nim piękne koce i poduszki. Nowoczesność lubi spójność, zatem warto łączyć ze sobą dekoracje posiadające wspólną cechę – podobny materiał, kolor lub wzór. Duża ilość poduszek dekoracyjnych nie tylko zapewni elegancki wygląd, ale również zwróci uwagę na komfort, miękkość i wygodę, zachęcając do odpoczynku.

Meble do sypialni w postaci stolików nocnych uwielbiają dodatki w postaci klimatycznych lamp czy wazonów z kwiatami. Takie dekoracje wprowadzą przytulny nastrój i zapewnią uspokajającą atmosferę. Ciekawym rozwiązaniem są również świece – ich naturalny blask odpręża i podkreśla atuty nowoczesnego wnętrza. W tak urządzonej stylowo sypialni z pewnością odzyskasz energię i zapewnisz sobie komfortowy sen.