14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Jaką bramę garażową wybrać?

Wybór odpowiedniej bramy garażowej jest niezwykle ważny. Powinna być nie tylko niezawodna w każdych warunkach, ale także dobrze komponować się z elewacją budynku. Dobra brama powinna mieć także właściwości termoizolacyjne, ale ciepło nie uciekało zimą z garażu. Na rynku dostępne są różne modele bram garażowych. Warto zatem wiedzieć, jakie ich rodzaje można wyróżnić i czym kierować się przy wyborze.

Brama uchylna

Wśród różnych rodzajów bram garażowych najczęściej stosowane są te z systemem uchylnym. Są to bramy garażowe montowane zwykle w garażach przeznaczonych na jeden pojazd. Wyposażona jest w specjalną sprężynę. Dzięki niej podczas podnoszenia płyta bramy przemieszczana jest ku sufitowi. Jest to rozwiązanie praktyczne. Zastosowanie bramy uchylnej sprawia bowiem, że przy ścianach bocznych pozostaje wolne miejsce. Można je zagospodarować w dowolny sposób. Na przykład postawić tam półki narzędziami. Na środku bramy uchylnej najczęściej znajduje się zamek. Za pomocą klucza uruchamiany jest system ryglowania bramy. Zwykle jest to system jedno lub dwupunktowy. Decydując się na bramę uchylną, szczególną uwagę zwrócić trzeba na prawidłowy sposób jej montażu. Mowa tu o właściwym dopasowaniu uszczelek. Jeśli bowiem zostaną one nieprawidłowo dopasowane, a tym samym brama nie będzie właściwie zamontowana, to z garażu uciekać będzie ciepło. Wielu właścicieli niskich garaży zadaje sobie pytanie, jaka brama do niskiego garażu pasować będzie najlepiej. Odpowiedź brzmi: właśnie brama uchylna.

Brama segmentowa

Innym rodzajem bramy garażowej jest brama segmentowa. Może ona otwierać ku górze lub na bok. Bramę segmentową otwieraną na bok dobrze jest zamontować w tych garażach, z których bardzo często się korzysta. Takie rozwiązanie będzie po prostu wygodniejsze. Takie rozwiązanie ma jednak i wadę. W związku z tym, że brama segmentowa boczna podczas otwierania porusza się po prowadnicach, to niemożliwe jest zagospodarowanie ścian bocznych. Jeśli zatem zależy Ci na większej przestrzeni w garażu, to lepszym rozwiązaniem może być brama garażowa otwierana do góry. Odpowiadając dodatkowo na pytanie, jaka brama do garażu będzie lepsza, boczna czy górna, pod uwagę wziąć należy także aspekt estetyczny. Jeśli garaż połączony jest z budynkiem mieszkalnym, warto zastanowić się które rozwiązanie będzie lepiej prezentowało się pod kątem estetycznym. Co ważne, na rynku dostępne są również bramy segmentowe otwierane zarówno do góry, jak i w bok. Tego typu bramy oferuje choćby firma petecki.eu. 

Bramy rolowane

Oprócz bram uchylnych i segmentowych często wybierane są także bramy rolowane. System otwierania i zamykania takiej bramy przypomina ten działający w przypadku rolet okiennych. Dlatego też spotkać można się z określeniem bram żaluzjowych. Kaseta z bramą rolowaną montowana jest na zewnątrz garażu lub w jego wnętrzu. To również podobieństwo z roletami okiennymi. Bramy rolowane dostępne są zarówno z termoizolacją, jak i bez. Brama rolowana jest całkowicie bramą automatyczną. To w sposób zdecydowany ułatwia i przyspiesza jej otwieranie i zamykanie. Jak działa brama automatyczna? To proste. Otwierana i zamykana jest ona za pomocą pilota.

Wybór bramy garażowej

Niezależnie od tego, jakie drzwi i bramy garażowe wybierzesz, ważne jest, aby spełniały one kilka istotnych warunków. Brama musi być niezawodna, odporna na warunki atmosferyczne, odpowiednio zabezpieczona przed niepowołanym otwarciem oraz zapewniać powinna odpowiednią termoizolację. Dobrze jest oczywiście, aby brama otwierała się i zamykała dość cicho. Dlatego tak istotne jest jej właściwe zamontowanie i wybór odpowiednich uszczelek. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego. Nie można także zapomnieć, że brama musi być dopasowana do wymiarów garażu. Zatem jak szeroka brama do garażu sprawdzi się najlepiej? Jej wymiar musi być ściśle dopasowany do szerokości wjazdu do garażu. Ważne jest zatem, aby taki pomiar przeprowadzony był bardzo dokładnie. W innym przypadku może być bardzo duży problem z montażem bramy.