9 lutego 2023

Rodzaje brodzików prysznicowych

Gdy decydujesz się na prysznic w łazience, zastanawiasz się pewnie, jaki brodzik do niego wybrać. Wybór jest dość spory i warto kierować się tutaj nie tylko walorami estetycznymi, ale także własnymi potrzebami. Jeżeli chcemy pod prysznicem tylko się opłukiwać na stojąco, wystarczy, że wybierzemy niski brodzik, ale dla osoby starszej warto wybrać taki, który pozwoli jej swobodnie usiąść. Istotne jest też, czy mamy dzieci i w jakim wieku, wówczas również decyzję trzeba przemyśleć, aby malec podczas kąpieli był bezpieczny.

Jakie są rodzaje brodzików?

Spośród brodzików prysznicowych możesz wybierać według kształtu:

  • kwadratowe,
  • półokrągłe,

oraz według głębokości:

  • płytkie,
  • głębokie.

Brodzik możesz mieć zamontowany nie tylko w kabinie prysznicowej, ale także luzem.

Czym się sugerować wybierając brodziki prysznicowe?

Podczas wyboru możesz sugerować się tym, czy masz dużą łazienkę, czy małą, jaką gotówką dysponujesz oraz czy mieszka z Tobą ktoś jeszcze, czy tylko Ty (intymność). Płytki brodzik dobrze jest wybrać wówczas, gdy jest przewidziana obudowa prysznicowa. Zarówno plastikowa, jak i szklana.

W małej łazience łatwiej zmieści się brodzik półkolisty, ze ściętym jednym rogiem. W ten sposób zyskasz np. wąskie przejście między prysznicem a umywalką, kierując się do toalety. W tym przypadku warto zdecydować się na brodzik prysznicowy głęboki, by jak najmniej zachlapywać łazienkę.

Jeżeli mieszkasz sam, nie musisz inwestować w kotarę ani kabinę. Wystarczy Ci sam brodzik. Jednak posiadanie kabiny uchroni Cię przed chłodem, zatrzymując ciepło w środku. Głębokość nie ma znaczenia. Wybierz taki, jaki lubisz.

Jaki brodzik pod prysznic, gdy jest rodzina wielopokoleniowa?

Małe dzieci będą bezpieczniejsze w brodziku o wysokich ściankach. Maluch może mieć napuszczoną wodę do brodzika i chlapać się w nim jak w miniaturowej wannie lub jak za dawnych czasów- w balii. Dodasz płynu do kąpieli i dla dzieci będzie to świetna zabawa w pianie, z jednoczesnym doprowadzaniem się do czystości.

Nastolatek potrafi już stabilnie stać w brodziku podczas kąpieli pod prysznicem. Dzięki temu możesz wybrać brodzik prysznicowy prostokątny nieco płytszy. Taki sam może zostać zastosowany, gdy mieszka z Tobą osoba starsza. Łatwo jej będzie wstawić nogę do brodzika. Ważne jest tutaj dokupienie antypoślizgowego krzesełka pod prysznic, by zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi.

Osoba starsza może pośliznąć się i upaść. Dlatego taki stołek jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy starsza osoba ma mało siły, by stać pod prysznicem. Jeżeli babcia lub dziadek są sprawni ruchowo i nie sprawia im kłopotu zadzieranie nogi, możesz zainstalować głęboki brodzik prysznicowy z siedziskiem.

Z jakiego materiału może być wykonany brodzik pod prysznic?

Brodziki w ubiegłym stuleciu były wykonywane z żeliwa, ale obecnie mamy je produkowane z różnych innych tworzyw, jak:

  • akryl,
  • konglomerat,
  • ceramika,
  • stal.

Każdy z nich wyprodukowany jest z myślą o przyszłych użytkownikach. Różnią się ceną, a wyglądem są do siebie bardzo podobne. Każdy z nich służy do tych samych czynności, czyli do kąpieli pod prysznicem. Można również wykorzystać je do mycia tylko stóp, puszczając wodę do brodzika, zamykając jego odpływ korkiem. Głęboki brodzik prysznicowy może także posłużyć do małej przepierki odzieży.

Nabywając brodzik, zwróć uwagę, czy ma on ryflowane dno. Dzięki takiemu kształtowi powierzchni stanie pod prysznicem jest bezpieczniejsze. Warte polecenia są brodziki z akrylu, ponieważ są ciepłe, wytrzymałe i łatwe w montażu. Bez problemu wyczyścisz jego ścianki, a porowata ich powierzchnia wpływa też na mniejsze osadzanie się na nich brudu. Rzadko się rysują na powierzchni, ale gdyby jednak coś się takiego zdarzyło, łatwo zarysowania usuniesz poprzez drobną kosmetykę specjalnymi środkami naprawczymi.