14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

taras

Jaką wybrać deskę do tarasu?

Piękny taras to marzenie niejednego człowieka. Mając możliwość do jego stworzenia, ważne jest, aby poznać opcje jego wyłożenia. Deski tarasowe mogą się od siebie znacząco różnić. Jak je wybrać, aby sprawdziły się przez długie lata?

Drewniane deski tarasowe – czy warto?

Jedną z najpopularniejszych opcji tarasowych są deski drewniane. Jest to już klasyczne rozwiązanie, które przyciąga swoją naturalnością. Czy warto na nie postawić? Jak się okazuje, mają one zarówno wiele zalet, jak i wad.

Wykonane często z różnych gatunków drzew, deski drewniane charakteryzują się przede wszystkim wysokimi walorami estetycznymi. Ich piękno nie jest jednak jedyną ważną cechą. Cechują się również wysoką odpornością na słońce i świetną izolacją termiczną, przez co promienie słoneczne nie nagrzewają ich nadmiernie. 

Rozwiązanie to jest również niezwykle wytrzymałe i twarde, przez co z rzadkością ulega uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli nawet do nich dojdzie, to naprawa jest bardzo prosta, gdyż często wystarczy papier ścierny, lakier i impregnat. Niestety, jak każde rozwiązanie, drewniane deski tarasowe w Poznaniu też mają swoje wady.

Warto wiedzieć, że naturalność materiału wpływa na potrzebę dbałości o tego rodzaju deski. Przynajmniej raz do roku konieczne jest przeprowadzenie impregnacji, a samo zakładanie desek powinno zostać przeprowadzone przez specjalistów.

A może opcje kompozytowe?

Kompozytowe deski tarasowe w Poznaniu są dość często stosowane, a wszystko to z powodu różnorodnego wyboru, który oferują. Powstają one z pyłu drzewnego połączonego klejem. Konstrukcja ta jest potem zabezpieczana twardym sztucznym tworzywem, przez co deski te są odporne na działania warunków atmosferycznych.

Czym jeszcze charakteryzują się te opcje? 

  • Jednorodność – deska kompozytowa nie posiada w sobie żadnych drzazg, nie łuszczy się, ani nie rozwarstwia. Wszystko to sprawia, że są bardzo przyjemne w dotyku, przypominając panele podłogowe.
  • Prostota montażu – wszystko można przeprowadzić w zaledwie kilka godzin poprzez użycie rozwiązań systemowych. Instrukcje dostarczane przez producenta są wystarczająco dokładne, aby każdy mógł sobie z tym poradzić.
  • Dowolność wyboru – sztuczne tworzywo, które znajduje się na wierzchu desek kompozytowym może być personalizowane zarówno pod względem koloru, jak i wzornictwa. W ten sposób można dopasować swój taras pod swój gust w znacznie większym stopniu, niż rozwiązania drewniane.

Jak zawsze, nie da się mieć jedynie zalet – muszą pojawić się również wady. Jakkolwiek delikatność materiału jest przyjemna w dotyku, to temperatura deski już niekoniecznie. Sztuczny materiał bardzo szybko i mocno nagrzewa się w promieniach słonecznych, czego rezultatem jest spora uciążliwość w okresie letnim. Kompozytowa deska tarasowa w Poznaniu jest również rozwiązaniem, które jest stosunkowo mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zniszczenia szybko się kumulują, a naprawa jest często trudna i droga. 

Jak widać, każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Warto zastanowić się, które właściwości są dla nas ważniejsze, zanim przejdziemy do zakupu.