1 grudnia 2023
biżuteria

Jak wyczyścić złotą biżuterię?

Wyroby jubilerskie wykonane ze złota są eleganckie i ponadczasowe. Kruszec ten jest też niezwykle trwały i potrafi przetrwać wiele lat mimo codziennego noszenia biżuterii. Nie można też zapominać o tym, że złoto jest cenne, co stanowi kolejny powód, dla którego warto dbać o swoje ulubione kosztowności. Co zatem zrobić, żeby złota biżuteria damska na długo zachowała swój piękny wygląd?

Jak dbać o złoto na co dzień?

Złota biżuteria, podobnie jak wszelkie inne przedmioty, może się brudzić. Na jej powierzchni zbiera się bowiem kurz i pył oraz wszelkie zanieczyszczenia, które sprawiają, że z czasem złoto traci swój blask. Całe szczęście, można temu zapobiec, dbając o nią podczas jej użytkowania. Nie jest to wcale trudne, wystarczy tylko:

  • zdejmować biżuterię przed kąpielą oraz pójściem spać,
  • podczas sprzątania pamiętać o rękawiczkach, a najlepiej nie zakładać pierścionków,
  • przechowywać biżuterię w specjalnie do tego przygotowanych, szczelnie zamkniętych pudełeczkach,
  • po każdym zdjęciu biżuterii przecierać ją czystą szmatką z kurzu,
  • unikać bezpośredniego kontaktu złota ze środkami chemicznymi i kosmetykami.

Złoto wymaga też regularnego czyszczenia. Najłatwiejszym sposobem na to jest oczywiście udanie się do salonu jubilerskiego. Pragnąc zaoszczędzić czas i pieniądze, można jednak skorzystać także z poniższych rad na to, jak wyczyścić złotą biżuterię domowymi sposobami.

Czym czyścić złotą biżuterię?

Pielęgnowanie złotej biżuterii damskiej nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych środków. Tak naprawdę wszystkie niezbędne “preparaty” można znaleźć w domu. Jak wyczyścić złotą biżuterię bez ryzyka jej uszkodzenia? Oto praktyczne wskazówki:

  • pasta do zębów – idealny sposób na dokładne wyczyszczenie łańcuszka; wystarczy przy pomocy miękkiej szczoteczki oraz pasty do zębów (zwykłej, bez drobinek) delikatnie wyszorować powierzchnię biżuterii, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką;
  • soda oczyszczona i sól kuchenna – usuną wszelkie osady i zabrudzenia: przygotuj miskę (nie może być metalowa) i wyłóż na jej dnie folię aluminiową, wlej do środka szklankę bardzo ciepłej wody oraz wsyp po dwie łyżki sody i soli, wymieszaj i zanurz w płynie biżuterię; zostaw ją na kilka godzin, a po wyjęciu wytrzyj do sucha;
  • proszek do pieczenia – połącz ze sobą łyżeczkę proszku do pieczenia oraz łyżeczkę ciepłej wody, wetrzyj pastę w biżuterię, a następnie spłucz wodą i wypoleruj złoto miękką ściereczką;
  • płyn do mycia naczyń – do miski z ciepłą wodą wlej odrobinę płynu do mycia naczyń i zanurz w uzyskanej cieczy wybraną biżuterię, po kilku minutach wyjmij ją i wypoleruj suchą ściereczką.

Sposoby na to, jak wyczyścić biżuterię złotą, są bezpieczne i skuteczne, trzeba tylko pamiętać żeby dopasowywać metodę do jej stanu. Sposoby takie jak użycie płynu do mycia naczyń i moczenie wyrobów jubilerskich w sodzie, sprawdzą się przy zwykłych osadach. Do większych zabrudzeń warto zaś stosować pastę do zębów i proszek do pieczenia.

Czyszczenie złotej biżuterii z kamieniami

Szczególną ostrożność należy zachować podczas usuwania osadu i kurzu z biżuterii wysadzanej kamieniami. Nie można bowiem zapominać o tym, że kamienie są często przymocowane za pomocą specjalnego kleju – długotrwałe moczenie może go osłabić. Jednocześnie w fantazyjnej biżuterii ze zdobieniami nie brakuje też licznych zakamarków, w których może zbierać się kurz. Panie, które noszą pierścionki z kamieniami, wiedzą też, jak bardzo trzeba uważać podczas aplikowania na dłonie kremu do rąk – potrafi on nieestetycznie zbierać się przy zdobieniach.

Jak czyścić złotą biżuterię z kamieniami w domu? Najlepiej przygotować roztwór z płynu do mycia naczyń lub sody oczyszczonej (zgodnie z instrukcjami podanymi powyżej), lecz zamiast moczyć w nim biżuterię, jedynie zwilżyć szmatkę i dokładnie przetrzeć nią wybrane kosztowności. W miejscach łączenia kamienia lub przy zdobieniach warto użyć zwykłego patyczka higienicznego, również uprzednio zanurzonego w cieczy. Co ważne, to, jak czyścić złotą biżuterię, nie zależy od gatunku ani barwy złota. Podane metody z powodzeniem sprawdzą się przy wszystkich próbach, a także przy kruszcu żółtym, białym i różowym. Dzięki nim złota biżuteria damska będzie zachwycała swym blaskiem i pięknem przez wiele lat oraz przetrwa jako cenna pamiątka dla przyszłych pokoleń.