14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

dom

Jak przygotować się do przeprowadzki? Praktyczne wskazówki

Przeprowadzka tylko w teorii jest prosta. Przewiezienie całego swojego dobytku do nowego domu czy mieszkania to nie tylko sam transport, ale i wiele innych prac do wykonania. Do przeprowadzki należy przygotować się na wiele dni przed jej terminem. Co powinieneś zrobić, by przebiegła sprawnie i szybko, a wszystko trafiło do nowego domu czy też mieszkania bezpiecznie? Podejmij przede wszystkim decyzję, czy sam chcesz wykonać transport czy wolisz wynająć firmę przeprowadzkową.

Możesz oczywiście samodzielnie zająć się całością przeprowadzki. Zastanów się jednak, czy jest to najlepsza opcja. Alternatywą będzie wynajęcie specjalistów. Bez problemu znajdziesz tanią firmę przeprowadzkową w Warszawie. Zlecając przeprowadzkę fachowcom, będziesz musiał oczywiście zapłacić za usługę, jednak nie poświęcisz już czasu i wysiłku na wykonanie przeprowadzki od A do Z. Zlecając usługę, określasz dokładnie jej zakres. Pracownicy firmy mogą po prostu przewieźć Twój dobytek lub też zająć się innymi elementami przeprowadzki, włącznie z wywiezieniem na śmietnik niepotrzebnych rzeczy.

Określ, co chcesz przewieźć, a czego nie

Nie wszystkie meble oraz inne rzeczy przydadzą się w nowym domu lub mieszkaniu. Wiele z nich nie będzie tam pasować, nie warto więc ich zabierać. Na początku więc powinieneś określić, co konkretnie ma trafić do Twojego nowego lokalu. Te rzeczy, których nie chcesz przewozić, możesz oczywiście pozostawić nowemu właścicielowi Twojej starej nieruchomości – jeśli będzie chciał je zatrzymać. Możesz też je wyrzucić lub spróbować sprzedać. W szczególności ta ostatnia opcja jest warta rozważenia. Sprzedaż nawet za półdarmo to o wiele lepsze rozwiązanie niż wyrzucenie wszystkiego na śmietnik. Możesz też zapytać rodziny i znajomych, czy czegoś nie potrzebują, i dać im te rzeczy w prezencie.

Przygotuj kartony przeprowadzkowe oraz wszystkie rzeczy konieczne do zabezpieczenia dobytku na czas transportu i zacznij pakowanie. To bardzo ważny etap przeprowadzki. Te rzeczy powinny być przygotowane wcześniej. Szukanie na ostatnią chwilę kartonów, w których można przewieźć rzeczy, czy też folii ochronnych, to zły pomysł. Jeśli chcesz się przeprowadzać samodzielnie, możesz też na kilka dni przed terminem przeprowadzki zacząć pakowanie, na koniec pozostawiając spakowanie rzeczy, które potrzebujesz do ostatniej chwili. Pakując dobytek w kartony i worki, rób to tematycznie i oznaczaj, co jest w danym pudełku. To ułatwi rozpakowywanie wszystkiego w nowym miejscu zamieszkania. Nie będziesz musiał szukać tego, co – na przykład – powinno znaleźć się w pokoju, łazience lub sypialni.

Przewóz rzeczy i rozpakowywanie

Bez względu na to, czy przeprowadzkę realizuje firma czy też działasz samodzielnie, bardzo ważne jest zabezpieczenie dobytku do transportu. W trakcie przewożenia czy nawet przenoszenia łatwo coś uszkodzić, do odpowiedniego zabezpieczenia wszystkiego trzeba więc przywiązać wiele uwagi.

W nowym miejscu zamieszkania można zacząć ustawianie wszystkiego i rozpakowywanie. Warto od razu stawiać odpowiednie rzeczy we właściwych pomieszczeniach. To znacznie przyspieszy rozpakowywanie dobytku i urządzanie nowego miejsca zamieszkania. Musisz też pamiętać o jednym – samą przeprowadzkę można wykonać w kilka godzin. Wszystkie prace z nią związane mogą jednak potrwać nawet kilka dni. Zarezerwuj sobie ten czas, planując ją na weekend, lub weź kilka dni wolnego w pracy. Wolny czas umożliwi zakończenie całego procesu dużo szybciej.