19 czerwca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

alkomat

Jaki alkomat kupić?

Nie wolno prowadzić po alkoholu, dlatego kiedy nie jesteśmy pewni swojego stanu trzeźwości to warto sprawdzić, czy możemy już kierować samochodem. Wiele osób jednak ma problem z tym jaki alkomat wybrać, bo zależy nam przede wszystkim na tym, aby nie pokazywał on fałszywych wyników. Nie należy też wydawać zbyt dużych pieniędzy, gdy będziemy rzadko, kiedy używać alkomatu. Na rynku jest w tej chwili mnóstwo modeli alkomatów, które różnią się niektórymi parametrami, ale też dokładnością pomiarów.

Jaki kupić alkomat?

Wiadomo, że przy wyborze, jaki alkomat kupić trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Alkomaty różnią się dokładnością pomiarów, ale też trzeba pamiętać o ich kalibracji, aby pokazywały wyniki zgodne z rzeczywistością. Trzeba się zastanowić, czy kupujemy alkomat do firmy, czy na swój użytek. Bardzo często, gdy sami będziemy go tylko używali, to tak naprawdę nie należy inwestować w zbyt drogi model, ponieważ będzie on za rzadko używany, aby inwestować w niego duże pieniądze. Należy postawić na sprawdzonych producentów alkomatów, którzy mają bardzo dobre wyniki poszczególnych testów dotyczących dokładności pomiaru. Dlatego należy dokładniej się przyjrzeć takim markom jak: Datech, Sentech, czy Promiler. To firmy, które działają od lat w tej branży, dlatego jeżeli ktoś się zastanawia jaki alkomat kupić to warto przyjrzeć się produktom tych marek, ponieważ dla domowego użytku wystarczą one w zupełności. Wykonują oni alkomaty ze sprawdzonych komponentów, dzięki temu cechują się one dużą jakością i mogą posłużyć naprawdę wiele lat. Należy raczej unikać urządzeń, które są produkowane w Chinach, ponieważ ich poszczególne części są słabszej jakości, co wpływa na ich wytrzymałości, ale też dokładność wykonywanych pomiarów.  Należy też zastanowić się przed jego zakupem, czy chcemy mieć alkomat z ustnikiem, czy bez niego. Dokonując pomiaru należy go wykonać trzy razy w krótkich odstępach czasu, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny.

Czy warto kupować alkomat z sensorem elektrochemicznym?

Zastanawiając się jaki alkomat najlepiej kupić warto się przyjrzeć tym modelom urządzeń, które mają sensor elektrochemiczny. Bardzo ważna jest technologia wykonania czujnika, ponieważ wpływa ona na dokładność wykonywanego pomiaru. Jedne z najlepszych czujników są w obecnym czasie wykonywane przy pomocy najnowszych technologii i zawierają właśnie sensor elektrochemiczny. Starsze modele alkomatów mają czujniki półprzewodnikowe, ale są one o wiele mniej dokładne od sensorów elektrochemicznych i wymagają częstej kalibracji alkomatu. Producent zaleca kalibrację alkomatów z czujnikami półprzewodnikowymi co sześć miesięcy i mają one tolerancję błędu na poziomie nawet 20 procent. W momencie, gdy alkomat profesjonalny pokazuje jeden promil w naszym organizmie to na tym mniej profesjonalnym alkomacie może pokazać się wartość w przedziale 0,8 promila do 1,2 promila. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym mają granicę błędu na poziomie 3 procent. Ten rodzaj alkomatu najlepiej skalibrować co rok, ponieważ wtedy będzie on wykonywał dokładniejsze pomiary. Poszczególni producenci też podają dokładną ilość pomiarów, jaką można wykonać po kalibracji. W momencie, gdy przekroczymy tę liczbę w czasie roku to należy też dokonać kalibracji tego urządzenia. Dlatego dobrym pomysłem może być znalezienie sklepu, który ma odpowiednie wymogi, aby kalibrować alkomat, ponieważ niektóre takie serwisy wykonują ten proces w cenie za to, że u nich nabyło się alkomat. Na przykład nie warto kupować alkomatu na użytek własny, gdy można nim wykonać 3000 pomiarów w ciągu roku, ponieważ nie wykorzystamy go, a po upływie dwunastu miesięcy będzie potrzebna kolejna kalibracja. Wiadomo, że takie wykonanie tego procesu kosztuje kilkanaście złotych, dlatego lepiej kupować alkomaty pod mniejszą ilość wykonywanych pomiarów. Gdyby ktoś chciał kupić alkomat do firmy, gdzie będzie wykonywanych kilkaset lub kilka tysięcy badań to można zastanowić się nad zakupem alkomatu przesiewowo – bezustnikowego, który lepiej się sprawdzi przy takiej ilości pomiarów.