Kukurydza stanowi popularny rodzaj uprawny w Polsce. Z tej rośliny powstaje ogromna ilość produktów spożywczych, materiałów, kiszonka dla zwierząt hodowlanych, a nawet biogaz. Z tego względu sporą część polskich pół obsiewa się właśnie kukurydzą.
Ogromna popularność tego warzywa sprawia, że coraz większa liczba rolników postanawia hodować je na polach. Jednak, aby wprowadzić kukurydzę do własnych gospodarstw, należy najpierw dowiedzieć się, jakie wymagania ma ta roślina. Dzięki temu uzyskane plony usatysfakcjonują hodowcę. Jak i kiedy siać kukurydzę, aby warzywa rosły zdrowe oraz nagrodziły trudy obfitą liczbą kolb?
Do kiedy można siać kukurydzę?
Wielu rolników zastanawia się, kiedy siać kukurydzę. W teorii ta kwestia nie jest skomplikowana, ponieważ terminy agrotechniczne obejmują czas od 20 kwietnia do 5 maja. Jednak doświadczeni rolnicy dementują przedział określony przez stacje badawcze oraz producentów i podają własny. W tym przypadku mamy do czynienia z okresem od 30 marca do nawet 15 czerwca, co stanowi dość długi czas w stosunku do terminów agrotechnicznych. Który lepiej obrazuje, kiedy siać kukurydzę?
Prawda jest taka, że siew kukurydzy należy dostosować do panujących oraz prognozowanych warunków, specyfiki wybranego typu nasion, a także wymagań produkcyjnych. Poszczególne odmiany kukurydzy potrzebują innej temperatury oraz wilgotności, aby wykiełkować oraz zakończyć okres wegetacji, co stanowi niezwykle ważną informację. W celu obliczenia optymalnych wartości stosuje się wzór: (temperatura maksymalna + temperatura minimalna / 2) – 6. Z grubsza oznacza to, że jeśli na zewnętrz panuje zimno, a wilgoć utrzymuje się na zbyt wysokim poziomie, lepiej opóźnić siew. Natomiast, gdy wczesną wiosną temperatura szybko rośnie i jest sucho, warto nieco przyspieszyć prace.
Co istotne, nasiona kukurydzy potrzebują również stosunkowo wysokiego poziomu wilgotności gleby (ale nie stojącej wody) do wykiełkowania, ponieważ aby rozpocząć cykl rozwojowy, ziarno aż trzykrotnie zwiększa swoją objętość.
Jak siać kukurydzę?
Tak jak aspekt obejmujący pory siewu kukurydzy, tak i w kwestii głębokości umieszczania nasion jest zależna od wielu czynników. Za generalny przedział przyjmuje się wartości od 2 do 8 centymetrów, jednak rolnicy zazwyczaj zmniejszają go do liczby między 3 a 5 centymetrów. Co istotne, podane przedziały nie są nieprzekraczalne i ulegają swobodnym modyfikacjom w obliczu wystąpienia niekorzystnych warunków. Dlatego głębokość siewu jest większa w przypadkach, gdy rolnik dość wcześnie zaczyna poruszać się ciężkimi maszynami po polu lub, kiedy wilgotność gleby pozostaje na zbyt niskim poziomie.
Inna kwestia dotyczy tego, co ile cm siać kukurydzę. Jeśli chodzi o odległość między poszczególnymi rzędami roślin, zdecydowana większość zostawia około 75 centymetrów. Natomiast w przypadku pojedynczych nasion wartości nie zostały tak precyzyjnie określone. Co prawda, przyjmuje się, że ziarno nie powinno znajdować się od siebie w odległości mniejszej niż 15 centymetrów. Za górną granicę sporo osób uważa wartość 30 centymetrów, jednak ma ona płynny charakter i tak naprawdę zależy od terminu wschodzenia roślin. Dlatego mniejszą odległość zostawia się między nasionami odmian wczesnych, natomiast większe między ziarnem odmian późnych.
Siew kukurydzy – superplony.pl
Bez względu na to, kiedy i w jaki sposób siejesz kukurydzę, zapewne chcesz, aby Twoje plony były obfite oraz przyniosły Ci zaplanowane zyski. Oczywiście jedną z grup czynników stanowią odpowiednie warunki środowiskowe, termin oraz głębokość siewu. Natomiast jakość nasion, a także dostarczane składniki odżywcze są równie ważne dla właściwego wzrostu roślin. Aby uzyskać możliwie jak największy plon z zasadzonej kukurydzy, odwiedź sklep superplony.pl.
Na naszej stronie internetowej znajdziesz nie tylko doskonałej jakości materiał siewny o różnorodnych właściwościach, specyfice oraz zastosowaniu. W odpowiedniej kategorii czeka na Ciebie również szeroki wybór nawozów. Proponowane przez nas mieszanki skutecznie wspomogą wzrost całej rośliny, tworzenie zdrowych liści i korzeni oraz zawiązywanie się kolb.
Powiązane artykuły
Jak znaleźć idealną nieruchomość dla siebie?
Jakie są zalety oklejania okien folią?
Certyfikat energetyczny – czym jest?