19 czerwca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Wynajem długoterminowy samochodów – czy to się opłaca?

Długoterminowy wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością. Jest tak zarówno w przypadku firm, jak i osób fizycznych. Skąd taka popularność tej usługi? Wynika to przede wszystkim z faktu, iż takie rozwiązanie daje możliwość użytkowania atrakcyjnego i nowoczesnego samochodu w bardzo korzystnej cenie. Dlatego też zauważyć można coraz większe zainteresowanie tą formą pozyskania samochodów wśród przedsiębiorców w porównaniu z leasingiem. Czy wynajem aut jednak rzeczywiście się tak opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodów – na czym polega?

Można powiedzieć, iż długoterminowy wynajem samochodu, zarówno w przypadku firm, jak i osób fizycznych, przypomina leasing operacyjny. Różnica polega na tym, że w przypadku wynajmu długoterminowego nie ma opcji wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Jest to jednak rozwiązanie wygodniejsze w porównaniu z leasingiem pod wieloma aspektami. Firma wynajmująca auto bierze na siebie wszelkie usługi dodatkowe takie jak przeglądy okresowe, wykupienie ubezpieczenia czy ewentualne naprawy samochodu. Jedynym obowiązkiem firmy lub osoby wynajmującej samochód jest regularne opłacanie miesięcznych rat za wynajem auta. Oznacza to dla klienta firmy wynajmującej auta większą przewidywalność co do kosztów. Nie musi martwić się naprawami czy ewentualną podwyżką polisy OC lub AC.

Zalety długoterminowego wynajmu samochodów

Długoterminowy wynajem samochodów wiąże się z wieloma zaletami. Jedna to stała, miesięczna rata za wynajem auta. Obowiązuje przez cały okres trwania umowy. Można zatem bez problemu określić roczny koszt wynajmu samochodu. Jedynym dodatkowym kosztem jest po prostu zakup paliwa. Druga istotna zaleta dotyczy kompleksowej obsługi. W ramach umowy wynajmu, a zatem w ramach stałej miesięcznej raty, klient objęty jest również usługą serwisową. Nie ponosi się zatem dodatkowych kosztów związanych czy to z naprawami, czy corocznymi przeglądami technicznymi auta.

Bardzo istotne w przypadku długoterminowego wynajmu samochodu jest to, iż nie jest tu wymagana wpłata wkładu własnego. Tak natomiast często jest w przypadku leasingu. Dzięki temu podpisanie umowy wynajmu nie wiąże się z ponoszeniem żadnych większych kosztów już na starcie. I jest tak również w przypadku wynajmu długoterminowego samochodów luksusowych. Nie można zapomnieć także o tym, że większość firm wynajmujących samochody oferują flotę nowoczesnych aut. Daje to zatem możliwość jazdy luksusowym, nowoczesnym i bardzo dobrze wyposażonym autem, na którego zakup nie można byłoby sobie pozwolić. Długoterminowy wynajem samochodów ma jeszcze jedną zaletę dla przedsiębiorców. Otóż całą miesięczną ratę można wpisać w koszty uzyskania przychodu. Wynajem jest zatem korzystny rozwiązaniem podatkowym.

Długoterminowy wynajem aut dla firm i osób fizycznych

Wynajem aut przynosi wiele korzyści przedsiębiorstwom. Ale wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych również cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, zakup samochodu na własność zawsze wiąże się z niemałym wydatkiem. Wynajęcie samochodu rozwiązuje ten problem. Wysoka cena kupna często bywa barierą dla zakupu dobrej jakości auta. Dlatego coraz więcej osób fizycznych rezygnuje z kupna samochodu, wybierając opcję jego najmu. Dodatkowo jest to również możliwość użytkowania nowoczesnego, często luksusowego auta, na którego zakup nie posiadałoby się środków finansowych. Jest to również ogromna wygoda, o której już wspomniano. Nie trzeba zawracać sobie głowy kosztami serwisowania, przeglądów i ubezpieczenia.

Czy wynajem długoterminowy samochodów się opłaca?

Jak widać, długoterminowy wynajem samochodu wiąże się z wieloma korzyściami. To idealna opcja dla tych osób fizycznych, które pragną użytkować nowy, dobrze wyposażony, nawet luksusowy, samochód bez angażowania swoich oszczędności lub zaciągania kredytu. Dla firm z kolei możliwość wpisania pełnych kosztów, związanych z wynajmem aut, to z pewnością wymierna korzyść podatkowa. Jest to zatem rozwiązanie, które na pewno warte jest rozważenia. Niezależne od tego, czy prowadzisz firmę, czy szukasz auta na własny, prywatny użytek.