19 sierpnia 2022

Jak zrobić świece ozdobne?

Chcesz zaskoczyć swoją drugą połówkę kolacją przy własnoręcznie wykonanych świecach? A może uważasz, że taka dekoracja może być interesującym prezentem dla bliskiej osoby? Jak się okazuje, nie jest to wcale nic trudnego. Wystarczy poświęcić trochę czasu, a ozdobne ręcznie robione świece mogą zdobić Twoje mieszkanie. Podpowiadamy, jak w prosty sposób możemy zrobić te aromatyczne i zapachowe dekoracje.

Dlaczego warto korzystać ze świec zapachowych?

Palenie świeczek zapachowych w mieszkaniu nadaje mu niepowtarzalnego zapachu, na który zwrócą uwagę wszyscy odwiedzający. Nie potrzebny jest Ci wtedy żaden odświeżacz powietrza, gdyż zapach zapalonej świecy jest mocno wyczuwalny. W zależności od wybranego aromatu konkretne świece mogą pomóc nam się zrelaksować, odprężyć po ciężkim dniu, inne zaś mogą dodać energii i chęci do działania. Ponadto, ozdobne świece, tym bardziej te, które są ręcznie robione – mogą być naprawdę interesującym dodatkiem do pomieszczenia. Przygotowane w niebanalnej formie, w ciekawym, żywym lub też pastelowym kolorze, dostosowanym do naszego wnętrza, na pewno spodobają się każdej osobie, która nas odwiedzi.

Kolejną, być może najważniejszą funkcją świeczek jest to, że zapewniają nam relaks i odprężenie. Patrzenie na palący się płomień świecy na wiele osób działa odprężająco i w sposób wyciszający. Zazwyczaj palenie świec zostawiamy na specjalne okazje lub też na spokojne wieczory, dlatego czasem zapalona świeczka oddziałuje na naszą podświadomość, że nadszedł czas na odprężenie. Często zapalamy świece wtedy, gdy oddajemy się błogiemu lenistwu w wannie wypełnionej ciepłą wodą.

Jak zrobić świece ozdobne?

By wykonać świece ozdobne ręcznie robione, potrzebujesz knotów oraz odpowiednią ilość stearyny. Knot można kupić gotowy lub też przygotować go samodzielnie, ze sznurka z włókien naturalnych (np. len lub bawełna). Taki sznurek musisz zamoczyć w roztopionej parafinie, a gdy zastygnie, zdjąć jej nadmiar. Knot powinien znajdować się w środku formy, do której będziemy przelewać masę.

Jeżeli chodzi o stearynę – możną ją kupić lub wytopić ze starych, niepotrzebnych świec lub z kredek świecowych. Na małym ogniu należy umieścić rondelek, w którym będziemy roztapiać kawałki świec lub kredek. Warto pamiętać, żeby nie mieszać kilku kolorów, gdyż roztopiona masa może mieć różnokolorowy odcień. Jeżeli więc chcemy stworzyć świece w kolorze białym, właśnie w takiej barwie powinny być kawałki świeczek. Stearyna nie łączy się z żadnymi farbami, dlatego też nie musimy do naszej masy dodawać barwników. Gdy nasza masa ma już odpowiednią płynną konsystencję, zabezpieczamy wszystko to, co znajduje się dookoła (np. starymi gazetami), by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wylewamy masę do wcześniej przygotowanych foremek z knotem. Foremką może być np. słoik, silikonowa foremka na babeczki, czy też butelka.

Pomysł na oryginalną świeczką

Oryginalną ozdobną świeczkę możemy wykonać w bardzo prosty sposób. Przydadzą Ci się do tego kartony po mleku, kartoniki po soczkach lub też tuby po chipsach oraz stara świeczka. Szerokość kartonu powinna być dostosowana do szerokości świecy, którą posiadasz. Pomiędzy brzeg opakowania a świecę, układamy wysuszone plasterki cytryn, pomarańczy, goździki, cynamon oraz inne dekoracyjne elementy. Powinny być one jak najbliżej ścianek kartonu. Wolną przestrzeń zapełniamy roztopionymi świeczkami. Po zastygnięciu wyjmujemy naszą ozdobną ręcznie robioną świecę z opakowania, w razie potrzeby zdrapując nadmiar wosku z ozdób. Dekoracja taka nie tylko efektywnie wygląda, ale również pięknie pachnie. Idealnie sprawdzi się w okresie bożonarodzeniowym lub jako prezent świąteczny dla bliskiej osoby.

Gdy już wiemy, jak zrobić świece ozdobne, możemy dowolnie eksperymentować w tym zakresie. Może być to świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi, które z pewnością będą zafascynowane możliwością topienia i wykorzystywania starych świeczek, kredek oraz innych akcesoriów. Należy jednak pamiętać, by podczas pracy zachować wszelką ostrożność, gdyż praca z gorącą masą może być niebezpieczna.