Prawdopodobnie zastanawiasz się, co to jest mikroinwerter. W przeciwieństwie do systemu energii słonecznej, który ma jeden scentralizowany falownik łańcuchowy, mikroinwertery to o wiele mniejsze falowniki instalowane bezpośrednio w miejscu panelu. Spora część systemów paneli słonecznych wykorzystujących rozwiązanie z mikroinwerterem wykorzystuje jedno urządzenie specjalnie dla każdego pojedynczego panelu. Z tego względu, iż każdy mikroinwerter działa w miejscu panelu niezależnie od pozostałych w systemie, mikroinwertery określa się jako energoelektronika na poziomie modułu.
W skrócie MLPE są najlepszą opcją w przypadku bardzo skomplikowanych instalacji lub takich, w których występuje marginalne zacienienie. W przypadku tradycyjnej technologii inwertera stringowego panele mogą wytwarzać energię elektryczną tylko na poziomie panelu o najniższej wydajności na tym samym łańcuchu. Nie jest to problem z mikroinwerterami, ponieważ panele mają własny falownik. Oznacza to, że panele słoneczne będą nadal działać wydajnie, nawet jeśli jeden panel w systemie nie wytwarza energii elektrycznej. Rozmiar każdego mikroinwertera zależy od rozmiaru panelu i ilości energii elektrycznej, jaką jest w stanie wytworzyć. Jeśli Twój panel słoneczny wytwarza więcej energii elektrycznej niż jego mikroinwerter jest w stanie przetworzyć w danym momencie, następuje proces przesterowania, który niestety powoduje straty mocy.
Kiedy używać mikroinwerterów?
Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć instalację mikroinwerterów. Po pierwsze, pozwalają na monitorowanie wydajności poszczególnych paneli. Dzięki mikroinwerterom można porównać wydajność każdego panelu z osobna, zamiast oceniać wyłącznie wydajność samego systemu. Może to oznaczać szybsze serwisowanie sprzętu, ponieważ łatwiej jest zidentyfikować, czy dany panel lub mikroinwerter nie działa w sposób prawidłowy. Mikroinwertery są również dobrym rozwiązaniem dla bardziej skomplikowanych instalacji, w których panele są skierowane w różne strony lub są pochylone pod różnymi kątami.
Jeśli masz niektóre panele skierowane na wschód, a inne na południe, użycie mikroinwerterów na każdym panelu pozwoli im działać z maksymalną wydajnością, gdy pada na nie światło słoneczne, ponieważ nie będą miały na nie wpływu problemy produkcyjne, które mogą wystąpić u innych paneli w systemie. Mikroinwertery są zazwyczaj droższe niż inne opcje inwerterów. Dodatkowy koszt początkowy może być tego wart ze względu na korzyści związane z monitorowaniem i produkcją. Jeśli masz możliwość łatwego montażu na jednej ze stron Twojego dachu bez cienia, tańszy system falowników łańcuchowych może być skutecznym rozwiązaniem.
Jak odpowiednio dobrać mikroinwerter?
Podobnie jak panele słoneczne, mikroinwertery mają różną wydajność. Sprawność falownika jest wyznacznikiem tego, ile energii jest tracone w postaci ciepła podczas konwersji prądu stałego na prąd przemienny. Mikroinwertery o zdecydowanie wyższej jakości oraz sprawności prowadzą do wyższej ogólnej wydajności systemu i większej produkcji energii słonecznej. Mikroinwertery są dostępne w różnych rozmiarach, z których każdy zaprojektowany jest do obsługi różnych napięć energii elektrycznej. Większe mikroinwertery będą często droższe, jednak mało kto chciałby instalować mikroinwerter, który jest zbyt mały w stosunku do mocy wyjściowej panelu, ponieważ spowoduje to zbyt duże przycięcie. Producenci mikroinwerterów często podają wytyczne dotyczące maksymalnej mocy prądu stałego, jaką panel słoneczny powinien mieć po podłączeniu do ich produktów.
Większość dostępnych obecnie na rynku opcji mikroinwerterów jest objęta 25-letnią gwarancją, która uchroni Cię przed potencjalnymi wadami produkcyjnymi lub nadmierną degradacją. Jednak nawet dwaj różni producenci mikroinwerterów, którzy oferują ten sam okres gwarancji, mogą oferować różne poziomy ochrony w ramach gwarancji. Przy wyborze sprzętu słonecznego ważne jest, aby przeczytać i porównać umowy gwarancyjne. Kupując taki sprzęt, pamiętaj, aby wybrać dobrze rekomendowany model. Świetnym przykładem jest mikroinwerter enphase.
Powiązane artykuły
Jak znaleźć idealną nieruchomość dla siebie?
Jakie są zalety oklejania okien folią?
Certyfikat energetyczny – czym jest?