14 lipca 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

Ile kosztuje nadzór autorski i kto może go sprawować?

Ile kosztuje nadzór autorski i kto może go sprawować?

Zakup nowego domu czy mieszkania to nie tylko inwestycja w atrakcyjne lokum, ale również perspektywa urządzania wnętrz i czuwania nad mozolnym remontem. O ile niektóre elementy tego procesu mogą być całkiem interesujące (na przykład dobieranie mebli czy zakup sprzętu kuchennego) o tyle sam nadzór nad ekipą remontową i ciągłe sprawdzanie, czy wszystko idzie zgodnie z planem, może być na dłuższą metę bardzo męczące. Aby nie stracić po drodze całej radości z własnego, nowego kąta na świecie, warto pomyśleć o czymś, co określa się jako nadzór autorski.

Jego cena – choć czasem jest wysoka – zdecydowanie schodzi na drugi plan w obliczu zaoszczędzonego czasu i nerwów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z informacjami dotyczącymi tego zagadnienia.

Czym jest nadzór autorski?

Współpraca z architektem podczas urządzania nowego lokum jest już dla wielu z nas czymś jak najbardziej normalnym. Jednak po otrzymaniu gotowego projektu, współpraca ta najczęściej się kończy, a klient na kolejnych etapach radzi już sobie sam. Można jednak tego uniknąć i rozszerzyć współpracę z architektem o nadzór autorski, który polega na przejęciu przez projektanta wszystkich uzgodnień i obowiązków związanych z wykończeniem wnętrza. Od tego momentu klient nie musi się martwić poszukiwaniami materiałów, czy wynajęciem odpowiedniej ekipy remontowej – to wszystko załatwia i ewentualnie negocjuje zatrudniona na ten czas osoba. Poniżej opowiadamy, kto może pełnić nadzór autorski oraz ile kosztuje nadzór budowlany.

Kto może pełnić nadzór autorski?

Jak sama nazwa wskazuje, nadzór autorski powinien być pełniony przez autora, czyli w tym przypadku przez architekta, który zaprojektował dla nas wnętrze. Z racji obowiązków, które w momencie podpisywania umowy na niego spadają, powinna być to osoba, która jest nie tylko odpowiedzialna, ale potrafi również negocjować i posiada szeroką siatkę kontaktów branżowych. Ważne jest również, aby tego typu specjalista miał pojęcie o działaniach techniczno – budowlanych, jakie będą konieczne do przeprowadzenia na terenie remontowanego mieszkania. Znajdując taką osobę możemy jej powierzyć mnóstwo zadań, z których wykonaniem sami moglibyśmy mieć problem. Usługa ta jest świadczona kompleksowo, dlatego architekt nie tylko sporządzi kosztorys i harmonogram prac, ale również wyszuka odpowiednie materiały oraz będzie na bieżąco kontrolował postęp prac.

Nadzór autorski – cena

Patrząc na zakres obowiązków, jaki spływa na zatrudnionego przez nas architekta, zapewne zaczynamy się zastanawiać ile kosztuje nadzór budowlany. Jest to usługa dodatkowo płatna i wycenia się ją na podstawie wielkości i poziomu skomplikowania stworzonego projektu. Ceny są zatem uzależnione nie tylko od wielkości mieszkania czy domu, ale również od rozwiązań, jakie zostaną w nich zastosowane. Zazwyczaj taka opłata mieści się w granicach 50 – 70% wartości całego projektu. Należy jednak pamiętać, że skrajnie duże lub małe projekty będą znacznie odbiegać od tego przedziału.

Podsumowanie

Nadzór autorski może nie należy do najtańszych usług związanych z remontem mieszkania, ale jest za to całkiem skutecznym sposobem na pozbycie się dodatkowych problemów i zobowiązań. Ponadto, zainwestowane pieniądze pozwalają nam na zaoszczędzenie cennego czasu i przede wszystkim nerwów. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla tych, którzy nie potrafią podejmować szybkich decyzji i samo wybranie płytek do łazienki jest dla nich zajęciem na kilka dni. Dodajmy do tego jeszcze poszukiwania ekip remontowych i materiałów budowlanych, których na rynku jest dostępnych całe mnóstwo. Takie przypadki są idealne, aby zdecydować się na nadzór autorski. Cena jest w takiej sytuacji naprawdę drugorzędna.