29 marca 2024
maszyny

Jak dobrać frezy do obróbki CNC?

Frezy są narzędziami skrawającymi wykorzystywanymi w metodzie frezowania CNC różnych materiałów na maszynach sterowanych numerycznie. W zależności od tworzywa, z jakiego są wykonane, różnią się między sobą właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Surowiec, z jakiego wykonane są frezy, jak i rodzaj powłoki jest bardzo ważny, ponieważ wpływa bezpośrednio na efektywność i skrawność obróbki CNC.

Frezy CNC – dobór pod kątem materiału i rodzaju wykonywanej pracy

Frezy CNC przystosowane są do obróbki różnych materiałów, dopiera się je do ich plastyczności i twardości. Od tego, jakie frezy wybrać, zależy, czy materiał wykonany jest z:

  •  metalu,
  •  tworzyw sztucznych,
  •  kamienia,
  •  drewna.

Aby wiedzieć, jakie frezy będą najlepsze, powinieneś poznać najpierw właściwości materiałów, które będą obrabiane. Dobór odpowiednich frezów jest często uzależniony od doświadczenia, można również dobierać frezy pod kątem efektu pracy, jaka ma być uzyskana. Wówczas frezy dobierane są pod kątem tego, jaki rodzaj obróbki będzie wykonywany: szybkościowej, zgrubnej czy kształtowej.

Z jakich materiałów wykonywane są frezy CNC?

Frezy do obróbki CNC różnią się między sobą właściwościami fizycznymi w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane. Wykonując usługi frezowania w Mielcu, jak również w innych miejscach i zastanawiając się, jakie frezy będą odpowiednie, powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę twardość. Aby obróbka była wykonana optymalnie, jej stopień twardości musi być wyższy niż materiału obrabianego. Materiał, z którego wykonywane są frezy CNC, powinien być wyjątkowo odporny na ścieranie i różnicę temperatur. Na rynku jest wiele tworzyw, z których wykonywane są narzędzia skrawające, należą do nich między innymi:

  • Węgliki spiekane to materiał powszechnie stosowany do wyrobu narzędzi do obróbki CNC. Około połowa frezów CNC wykonana jest właśnie z tego materiału, węglik spiekany składa się z węglika wolframu, kobaltu, który jest materiałem wiążącym. Do tych dwóch podstawowych spieków dodawane są inne materiały trudnotopliwe, jak tytan, dzięki temu jest wiele różnych odmian spieków wykorzystywanych do produkcji frezów CNC.

O tym, jakie frezy będą najlepsze, decydują również wykonywane powłoki wielowarstwowe, pokrywające frezy CNC w zależności od potrzeb. Dzięki naniesieniu powłok można podnieść odporność na wysoką temperaturę, zmniejszyć przewodzenie ciepła oraz zwiększyć stopień twardości. Frezy do obróbki CNC wykonane z węglika spiekanego są odporne na działanie wysokiej temperatury i tarcie, co wpływa na wysoką jakość materiałów poddawanych obróbce. Frezy CNC są jednak mało odporne na uszkodzenia, co powoduje, że są bardzo kruche.

  • Cermetale to materiał, który powstał w wyniku starań uzyskania surowca, który nie byłby tak kosztowny, jak występuje to w przypadku użycia wolframu, który jest niezbędny do wykonania węglików spiekanych. Skład cermetali nie jest ujawniany i jest chroniony patentem. Właściwości frezów CNC wykonanych z cermetali przewyższają węglik spiekany, jeśli chodzi o zginanie, ścieranie, są również twardsze, ale mają niższą wytrzymałość na działanie wysokiej temperatury. Wykonując usługi frezowania CNC w Mielcu, wykorzystywane są zazwyczaj inne rodzaje frezów do obróbki CNC.
  • Materiały bardzo twarde, z których wykonywane są frezy CNC to między innymi diament, mogą to być również powłoki diamentowe nanoszone na węglik spiekany. Stosowany jest także azotek boru, który tylko trochę ustępuje stopniem twardości diamentowi. Jeśli nie wiesz, jakie frezy wybrać do obróbki hartowanej stali lub stopów niklu i kobaltu, to te wykonane z azotku boru będą odpowiednie. Frezy CNC z powłoką diamentową mogą być stosowane do obróbki elektrod grafitowych wymagających dużej precyzji, poza tym przy obróbce takich materiałów frezy muszą niejednokrotnie pracować kilka godzin bez przerwy.

Zastanawiając się, jakie frezy do obróbki CNC zastosować, powinieneś wziąć pod uwagę, że nie mogą być one stosowane do pracy nad każdym rodzajem materiału. Należy rozważyć zarówno właściwości surowca, jak i materiału, z którego są wykonane.