26 kwietnia 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

nauka

Włoski czy hiszpański? Który język jest łatwiejszy?

Włoski i hiszpański – dwa z pozoru podobne, a jednak różne języki, których naukę co roku podejmuje wiele osób. Część z nich wcześniej zastanawia się, na który właściwie postawić. Który język jest łatwiejszy – włoski czy hiszpański? Co należy wziąć pod uwagę, oceniając ową łatwość?

Dlaczego akurat włoski i hiszpański?

Włoski czy hiszpański – to pytanie stawia sobie wiele osób, które chciałyby opanować do perfekcji jeden z tych języków. Najpierw jednak warto zastanowić się, dlaczego to właśnie one są najczęściej brane pod uwagę? Faktem jest, iż języka hiszpańskiego używa się na całym świecie, dlatego też jego znajomość może w znacznym stopniu ułatwić znalezienie zatrudnienia. Co więcej, zarówno włoski, jak i hiszpański charakteryzują się stosunkowo prostą wymową, w przeciwieństwie do języka angielskiego czy francuskiego. Mają bardzo przyjemną dla ucha tonację, dzięki czemu nauka staje się przyjemnością.

Pojawia się więc pytanie, dlaczego by nie uczyć się tych dwóch języków jednocześnie? Co do zasady, taka kombinacja nie jest polecana przez specjalistów. Nie tylko dlatego, że na naukę dwóch języków trudno jest znaleźć czas. Chodzi przede wszystkim o to, że włoski i hiszpański są do siebie podobne, zatem początkującym mogą się one zwyczajnie mylić. O wiele lepiej jest opanować jeden język, wyczuć go, a następnie próbować uczyć się kolejnego.

Włoski czy hiszpański – który łatwiejszy?

Aby ocenić, który język jest łatwiejszy, należy niejako rozłożyć go na części pierwsze. Na początek warto przyjrzeć się gramatyce, która w obu przypadkach jest dosyć skomplikowana. Z przyswajaniem zasad gramatyki włoskiej nie mają dużego problemu osoby, które uczyły się łaciny, bowiem język ten wiele z niej czerpie. Niemniej jednak gramatyka włoska sama w sobie nie należy do łatwych, choć to samo można by powiedzieć o gramatyce hiszpańskiej. Tymczasem pod kątem rozumienia łatwiejszy okazuje się być język włoski. Wszystko dlatego, że Hiszpanie mają tendencję do seplenienia, które czasami naprawdę trudno jest zrozumieć.

Włosi mówią szybko, lecz stosunkowo płynnie. Inaczej jest z wymową – tutaj łatwiejszy okazuje się być hiszpański. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż hiszpański występuje w kilku odmianach – przykładowo język używany w samej Hiszpanii różni się od tego, który używany jest w Ameryce Południowej. Choć włoski też posiada kilka odmian, to jednak używane są one znacznie rzadziej. Wydawać by się mogło, że łatwiejszy jest język włoski, jednak uczący się często twierdzą, że łatwiej jest im nauczyć się hiszpańskiego. Dlaczego? Być może chodzi o to, że hiszpański jest językiem używanym znacznie częściej, zatem i otacza uczniów z wielu stron. W radio można usłyszeć hiszpańskie piosenki, zaś w kinie oglądać hiszpańskie filmy w oryginale. Z włoskim jest tutaj nieco trudniej.

Którego języka warto się uczyć?

Język włoski czy hiszpański – który z nich wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, bowiem każdy uczeń powinien podjąć decyzję we własnym zakresie. W tym celu można włączyć sobie piosenki w obu językach, posłuchać podcastów czy udać się na próbną lekcję języka włoskiego bądź języka hiszpańskiego w Poznaniu. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. Należy mieć przy tym świadomość, że zarówno język włoski, jak i hiszpański to jedne z najprostszych języków do przyswojenia dla Polaka.

Nabycie umiejętności płynnego porozumiewania się w nich jest łatwiejsze niż w przypadku języka niemieckiego, francuskiego, a nawet angielskiego. Pod kątem tego, którego z tym języków warto się uczyć, dobrze jest zwrócić uwagę na rynek pracy. Faktem jest, iż wiele firm, w szczególności zagranicznych korporacji, poszukuje do pracy osoby, które znają język hiszpański. Z językiem włoskim trudniej jest pozyskać zatrudnienie, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Niemniej jednak osobom, które często podróżują do Włoch, z pewnością bardziej pomocny okaże się być język włoski. Wyboru należy więc dokonać, mając na uwadze własne potrzeby i możliwości, gdyż oba języki są nie tylko pięknie, ale i stosunkowo łatwe.