7 lipca 2022

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro nieruchomości?

Chcąc kupić, sprzedać bądź wynająć mieszkanie bardzo często korzysta się z usług biura nieruchomości. Jego wybór nie może być jednak przypadkowy. Od tego, jakie biuro się wybierze, zależeć będzie między innych tempo finalizacji transakcji, jak i jej wysokość. Dlatego wybór biura nieruchomości musi być zawsze dobrze przemyślany. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Podstawowe informacje na temat biura nieruchomości

Odpowiadając na pytanie, jakie biuro nieruchomości wybrać w pierwszej kolejności wskazać trzeba na konieczność sprawdzenia podstawowych danych. W związku z tym zacząć należy od sprawdzenia danych rejestrowych biurach nieruchomości. Mowa tu o sprawdzeniu, czy dane biuro widnieje w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego. Innymi słowy, sprawdzić trzeba, czy biuro, którego ofertę właśnie się przegląda, rzeczywiście istnieje. Ważne jest także doświadczenie biura nieruchomości, czyli to ile lat dane biuro funkcjonuje na rynku. Im dłużej, tym lepiej. Choć nie jest to zasadą.

Kwalifikacje agentów nieruchomości

O jakości biura nieruchomości świadczą pracownicy w nim pracujący. Ważne są zatem kwalifikacje agentów nieruchomości pracujących w konkretnym biurze. Dlatego przed podpisaniem umowy warto zapytać o to, który z agentów nieruchomości będzie zajmował się naszą transakcją. Warto także z takim agentem porozmawiać osobiście. Zapytać, jakie ma doświadczenie w zakresie obrotu nieruchomościami. Doświadczony agent nieruchomości to gwarancja tego, że transakcja przeprowadzona będzie z zachowaniem najwyższego profesjonalizmu.

Kompleksowość usług

Bardzo ważne przy wyborze biura nieruchomości jest także to jakie dane biuro oferuje konkretnie usługi. Dobrze, jeśli będzie to oferta kompleksowa. Dzięki temu Twój udział w całym procesie sprzedaży bądź kupna nieruchomości ograniczony będzie do minimum. W końcu po to korzystasz z usług biura nieruchomości, aby samemu daną sprawą się nie zajmować. To biuro nieruchomości powinno zająć się stworzeniem i publikacją oferty, kontaktem z osobami zainteresowanymi, a ostatecznie w całości finalizacją transakcji. Konkretnych spraw, którymi zająć powinno się biuro, jest wiele. Wymienić można tu choćby takie kwestie jak sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, wycena nieruchomości, sporządzenie oferty i jej promocja, prezentacja nieruchomości osobom zainteresowanym, negocjacje cenowe czy przygotowanie niezbędnych dokumentów. Jak zatem widać spraw jest wiele. Wybrać należy takie biuro nieruchomości, które kompleksowo zajmie się wszystkimi tymi kwestiami. Na szczęście na rynku funkcjonuje wiele biur nieruchomości oferujących kompleksowe usługi. Jeśli szukasz biura nieruchomości we Wrocławiu, warto zainteresować się ofertą biuro nieruchomości Wrocław.

Prowizja pobierana przez biuro nieruchomości

Wybierając biuro nieruchomości, uwagę zwrócić należy również na wysokość prowizji pobieranej od klienta. Wysokość prowizji może różnić się w zależności od biura. Dlatego analizując ofertę dokładnie sprawdzić i porównać należy wysokość prowizji. Zwykle dla wielu osób jest to decydujący czynnik przy podejmowaniu decyzji o współpracy z takim czy innym biurem nieruchomości. Nie jest to jednak do końca prawidłowe podejście. Analizując wysokość prowizji, pod uwagę wziąć należy także zakres usług, jaki będzie dla nas świadczony. Innymi słowy, to jaką pracę agent nieruchomości będzie musiał wykonać, aby na koniec udało się sfinalizować transakcję.

Biuro nieruchomości – jakie wybrać?

Jak zatem widać, wybór biura nieruchomości nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby się to wydawać. Pod uwagę wziąć należy wiele różnych czynników. Wszystko po to, aby ostatecznie być zadowolonym ze swojego wyboru. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o jednak kluczowej sprawie. A mianowicie o umowie z biurem nieruchomości. Pamiętaj, przed podpisaniem umowy zawsze wcześniej ją dokładnie przeczytaj. Po to, aby mieć pewność, że ustalenia w niej zawarte są dla Ciebie korzystne.