29 maja 2024

Kongres architektów

Twoje miejsce w internecie

okulista

Jak często powinniśmy robić badania okulistyczne?

Badania okulistyczne to jedne z tych, które powinno się wykonywać regularnie. Wady wzroku występują coraz częściej nawet u młodych ludzi. Wiele osób nie wie jednak, jak często powinno się chodzić do okulisty albo kiedy udać się na pierwszą wizytę ze swoim dzieckiem. Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy powinniśmy udać się na badania okulistyczne? Warszawa

W przypadku narządu wzroku badania profilaktyczne mają ogromne znaczenie. Dzięki diagnozie wad można sprawnie wprowadzić odpowiednie leczenie, które pomoże zahamować ich rozwój i usunąć nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli zauważymy u siebie problemy dotyczące ostrości widzenia lub bólu, łzawienia, pieczenia, nawracających zapaleń i tym podobnych, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Nie warto ignorować nawet najmniejszych sygnałów świadczących o jakiejkolwiek nieprawidłowości – wiele chorób oczu przebiega w początkowych stadiach bez wyraźnych objawów.

Jak często osoby dorosłe powinny wykonywać badania okulistyczne? Warszawa

To, jak często będziemy musieli wykonywać badania okulistyczne, zależy od stanu naszego narządu wzroku. Jeśli jak dotąd nie wykryto u nas wad, a nasz wiek mieści się w przedziale od 18 do 40 lat, powinniśmy odwiedzać specjalistę raz na 2 lata. Jeżeli natomiast stwierdzono już u nas wadę, na wizytę musimy umawiać się raz na rok, nawet jeśli nie odczuwamy pogorszenia w kwestii ostrości widzenia.

Pamiętajmy, że już po 40 roku życia mogą się pojawić pierwsze objawy starczowzroczności, dlatego po tym czasie należy zwiększyć częstotliwość wizyt. Podobnie powinny postąpić osoby, które na co dzień pracują przy komputerze lub w warunkach, które wiążą się z ryzykiem wystąpienia uszkodzeń mechanicznych albo z obecnością szkodliwych czynników, takich jak pyły czy niska temperatura. Bardziej natężone działania profilaktyczne powinny podejmować także osoby, w których rodzinie występowały choroby gałki ocznej.

Badania okulistyczne a dzieci – kiedy należy wybrać się na pierwszą wizytę?

W przypadku dzieci konieczne są rutynowe wizyty u lekarza pediatry. Odbywają się one, gdy dziecko ukończy pierwszy rok życia, a następnie 2 i 4 lata, jednak na pierwszą kontrolę możemy się wybrać wcześniej, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy. Zaleca się również wykonanie badań okulistycznych przed pójściem dziecka do szkoły, a potem mniej więcej co 2 lata.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku dorosłych, należy zwiększyć częstotliwość wizyt, jeśli w rodzinie występują choroby gałki ocznej lub wady wzroku. Pamiętajmy, że niestwierdzona wada może utrudniać prawidłowy rozwój dziecka.

Gdzie wykonać badania okulistyczne? Warszawa

Profilaktyka wzroku jest szczególnie ważna, dlatego warto udać się do profesjonalnego gabinetu oferującego badania okulistyczne. W Warszawie takie usługi świadczą doświadczeni specjaliści, którzy wykrywają wszelkie nieprawidłowości rzetelnie i sprawnie oraz proponują najlepsze, dopasowane formy leczenia. Ich cena nie jest wysoka, za to zdrowy wzrok jest prawdziwie bezcenny.